مینی سریال چرنوبیل

. مینی سریال تک فصل چرنوبیل . سریالی که در چند هفته توانست رکورد بالاترین امتیاز imdb را رد کرده و از غولهای تلویزیونی چون بازی تاج و تخت و بریکینگ بد عبور کند... این سریال روایتگر حادثه واقعی انفجار نیروگاه اتمی چرنوبیل بوده که باعث مرگ میلیونها انسان شده و عواقب جبران ناپذیری داشت. سریال از اولین لحظه بعد از انفجار داستان افرادی را تعریف میکند که برای جلوگیری از انتشار مواد رادیو اکتیو تلاش کرده و جان خود را به خطر انداختند. (سریال حاوی صحنه های احساسی و دلخراش است که برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمیشود.) . آلبوم موسیقی متن فوق العاده زیبای سریال چرنوبیل از هنرمند آلمانی، خانم Hildur Guðnadóttir میباشد. طی مصاحبه ی ایشان با شبکه HBO، مشخص شد که تمام قطعات این آلبوم با تم و صداها و نویزهای واقعی که در هنگام وقوع فاجعه ضبط شده بوده، ساخته شده اند.

چرنوبیل

ماجرای مینی سریال محبوب چرنوبیل چیست؟

چرنوبیل، مینی سریال فوق العاده شبکه اچ بی او، با این کلمات تمام می‌شود «به یاد تمام کسانی که زجر کشیدند و قربانی شدند». به گفته برایان تالریکو، منتقد سایت راجر ایبرت، این‌ها جملاتی درخور برای سریالی است که برای احترام به قربانیان حادثه چرنوبیل ساخته شده است. از کارگرانی که در این حادثه جان خود را از دست دادند بگیرید تا کسانی که برای حفظ آن جنگیدند و دانشمندانی که تلاش می‌کنند حادثه چرنوبیل دوباره تکرار نشود. هرچند سریال چرنوبیل با نقش آفرینی عالی بازیگرانی چون «جرد هریس»، «استلان اسکارشگورد» و «امیلی واتسون»، شکل گرفته و جا افتاده است، اما خود حادثه تلخ چرنوبیل، ظرفیت قابل توجهی دارد. در ابتدای سریال چرنوبیل، حس فوق العاده متنوعی را تجربه می‌کنیم. شخصیت‌های مختلفی را در فضای حادثه ۲۶ آوریل ۱۹۸۶ می‌بینیم، فضایی که یک ازمایش امن، خیلی خیلی ناامن می‌شود.

تعدادی زیادی کارگر مستقیما باآازمایش اتمی درگیر هستند. اکثر آن‌ها بی تجربه هستند و نمی‌دانند کاری که انجام می‌دهند دقیقا چیست و با اجبار ناچار به انجام کاری اشتباه می‌شوند. همچنین شخصیت‌هایی را در ابتدای سریال می‌بینیم که می‌خواهند کمک کنند. مثل آتش نشانانی که برای خاموش کردن شعله‌ها می‌روند، اما نمی‌دانند به سمت مرگ حرکت می‌کنند. از طرفی دولتمردانی را می‌بینیم که بلافاصله در حال ساختن داستان‌های دروغین هستند تا تصویر شوروی در جهان خراب نشود. آن‌ها با اینکه می‌دانند داستان چیست، ولی ادعا می‌کنند هیچ اتفاقی رخ نداده است. جرد هریس، نقش والری لگاسوف، یک دانشمند هسته‌ای شوروی را بازی می‌کند. او اولین کسی است که تشخیص می‌دهد در چرنوبیل چه اتفاقی افتاده است و قرار است چه اتفاقات دیگری رخ دهد.

چرنوبیل

یکی دیگر از نکات جالب توجه خودبزرگ‌بینی؛ غرور و تعصب بیش از اندازه حزب کمونیست و سردمداران وقت شوروی است که در ابتدا سعی می‌کنند از نشت خبر این انفجار به بیرون و علی الخصوص جهان بیرون از شوروی جلوگیری کنند، ولی وقتی که یک نیروگاه هسته‌ای در سوئیس خبر از بالا رفتن سطح تشعشات مواد رادیواکتیو چرنوبیل می‌دهد آن‌ها ناچارند این فاجعه را اعلام می‌کنند، ولی تا چندسال بعد حاضر نمی‌شوند از آژانس انرژی اتمی یا غرب کمکی دریافت کنند!

این مینی سریال که پخش آن از تاریخ ۶ می ۲۰۱۹ در شبکه‌های «اچ‌بی‌او» و «اسکای آتلانتیک» آغاز شده و بازیگرانی چون «جرد هریس»، «استلان اسکارشگورد»، «امیلی واتسون»، «جسی باکلی»، «پل ریتر»، «آدام ناگایتیس»، «آدریان راولینز» و «کان اونیل» در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند.