معرفی انمیشین سریالی Family Guy مرد خانواده

مرد خانواده یا مرد خانه یا خانواده‌دوست (به انگلیسی: Family Guy) مجموعهٔ پویانمایی کمدی تلویزیونی است که توسط ست مک‌فارلن ساخته شده و از شبکه رسانه‌ای فاکس پخش می‌شود. داستان مجموعه حول خانواده‌ای خیالی به نام خانوادهٔ گریفن که در شهر خیالی کوهاگ در رود آیلند زندگی می‌کنند، می‌چرخد.

مک‌فارلن این خانواده را پس از ساخت دو فیلم پویانمایی زندگی لری و لری و استیو، طراحی کرد. او با الهام گرفتن از شخصیت لری و سگش استیو، پیتر و برایان را خلق کرد. قسمت آزمایشی این سریال در ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸ به روی آنتن رفت و بعد از آن، فاکس به مک‌فارلن چراغ سبز نشان داد. فصل اول این سریال با استقبال خوبی روبه‌رو شد. اما بیننده‌های این سریال در فصل دوم و سوم، به دلیل تداخل زمانی پخش این سریال با سریال‌های دیگر، به شدت کاهش یافت و این باعث شد تا فاکس در سال ۲۰۰۱ و پس از پایان فصل سوم، ادامهٔ ساخت این مجموعه را لغو کرد. با استقبال قابل توجه بینندگان از پخش مجدد سریال در شبکهٔ Adult Swim و فروش بالای دی‌وی‌دی‌های فصل‌های ۳–۱، در سال ۲۰۰۴، تولید این مجموعه از سر گرفته شد

مرد خانواده ۱۳ بار نامزد دریافت جوایز امی و ۱۱ بار نامزد دریافت جایزهٔ Annie شد که از این بین، برندهٔ چهار جایزهٔ امی و سه جایزهٔ Annie شد. این سریال در سال ۲۰۰۹ نامزد دریافت جایزهٔ امی مجموعه برجسته کمدی شد. این اولین بار بعد از سال ۱۹۶۱ بود که یک پویانمایی نامزد دریافت این جایزه می‌شود. در آن سال مجموعه عصر حجر نامزد دریافت این جایزه شده بود. این سریال ۱۶ فصل دارد که فصل شانزدهم در حال آماده‌سازی است.

سریال مرد خانواده

خاستگاه مجموعه

ایدهٔ مرد خانواده در سال ۱۹۹۵ و زمانی که مک‌فارلن در دانشگاه طراحی رود آیلند درس می‌خواند، در ذهنش شکل گرفت. در زمان کالج، او برای پایان‌نامه‌اش، فیلم زندگی لری را ساخت، فیلمی که بعداً توسط استادش به کمپانی هانا-باربرا فرستاده شد و همین باعث شد که مک‌فارلن در این شرکت استخدام شود. در سال ۱۹۹۶، او ادامه‌ای از این فیلم به نام لری و استیو را درست کرد. شخصیت‌های اصلی این فیلم مرد میانسالی به نام استیو و سگش لری بودند. این فیلم در سال ۱۹۹۷، از شبکه کارتون نتورک پخش شد.

مدیران فاکس این فیلم را دیدند و با مک‌فارلن برای ساختن مجموعه‌ای به نام مرد خانواده قرارداد بستند.فاکس ۵۰٬۰۰۰ دلار بودجه در اختیار مک‌فارلن گذاشت و از او خواست تا قسمتی آزمایشی و ۱۵ دقیقه‌ای بسازد. بسیاری از نمودهای مرد خانواده از فیلم لری و استیو گرفته شده‌است. با کار کردن روی این مجموعه، شخصیت‌های استیو و لری به پیتر و برایان تبدیل شدند. او از بسیاری از سریال‌های کمدی موقعیت مانند همهٔ اعضای خانوادهو سیمپسون‌ها برای ساخت این سریال الهام گرفته‌است.

مرد خانواده ابتدا قرار بود به صورت فیلم‌های کوتاه ساخته و از شبکه MADtv پخش گردد. امّا بودجه به اندازه کافی نبود تا این سریال بلندتر باشد. سپس مک‌فارلن پیشنهاد داد تا مرد خانواده به صورت یک مجموعه تلویزیونی از شبکه فاکس، پخش شود. سریال مرد خانواده در همان سالی که پخش پادشاه تپه در فاکس شروع شد، به این شبکه پیشنهاد داده شد. بعد از موفقیت مجموعه پادشاه تپه، در ۱۵ مهٔ ۱۹۹۸، فاکس ۱۳ قسمت از مرد خانواده را سفارش داد.

سریال کارتون مرد خانواده

سازندگان اختصاصی

ست مک‌فارلن، خالق این مجموعه، از ابتدا تا کنون تولیدکننده اجرایی این سریال بوده‌است. نخستین سازندگانی که با آن‌ها در این مجموعه کار شد، دیوید زاکرمن، لولی آریز، دیوید پریچارد و مایک ولف بودند. مرد خانواده از ابتدا تاکنون، تولیدکننده اجرایی متعددی داشته‌است که از جمله آن‌ها می‌توان به دنیلی پالادینو، کارا ولو و دنی اسمیت اشاره کرد. دیوید ای. گودمن در فصل سوم به عنوان دستیار تولیدکنندگان اجرایی به این سریال پیوست. الکس بورستین که به جای شخصیت لوییس صحبت می‌کند، در فصل چهارم و پنجم، تولیدکننده اجرایی و سرپرست تهیه‌کنندگان نیز بود. بیشترین نقش برای تولید این سریال را مک‌فارلن ایفا می‌کند. او که در این مجموعه به چای چندین شخصیت صحبت می‌کند، از شروع پخش این سریال، سرپرست نویسندگان و تهیه‌کنندگان نیز هست.

صداپیشگان

ست مک‌فارلن به جای چهار شخصیت اصلی این سریال صحبت می‌کند:پیتر گریفن، برایان گریفن، استووی گریفن و گلن کواگمایر. مک‌فارلن خودش خواسته تا به‌جای این شخصیت‌ها حرف بزند. زیرا معتقد است که خودش بهتر می‌تواند این کار را انجام دهد تا این که از کسی دیگر بخواهد. مک‌فارلن صدای پیتر را از یکی از نگهبانان دانشگاه طراحی رود آیلند الهام گرفته‌است. صدای استووی بر اساس صدای بازیگر انگلیسی، رکس هریسن می‌باشد.صدای برایان، صدای معمولی مک‌فارلن است.هم‌چنین او به‌جای چندین شخصیت مهمان و مکمل مانند گلن کواگمایر (همسایه خانواده گریفن)، تام تاکر (گوینده اخبار تلویزیون) و کارتر پیوترشمیدت (پدر لوییس) حرف می‌زند.الکس بورستین به جای لوییس، تریشیا تاکاناوا (خبرنگار آسیایی تلویزیون)، لورتا براون و باربارا پیوترشمیت صحبت می‌کند.ست گرین به جای کریس و نیل گولدمن صحبت می‌کند.در فصل اول، لیسی شابرت به جای مگ حرف می‌زد، ولی او به دلیل ادامه تحصیل و بازی در سریالی دیگر، مجموعه را ترک کرد و میلا کونیس، جانشین وی شد.مایک هنری به جای کلیولند براون و هربرت صحبت می‌کند.هنری و مک‌فارلن در دانشگاه رود آیلند با هم آشنا شدند. چند سال بعد مک‌فارلن از هنری خواست تا در این سریال صداپیشگی کند و هنری پذیرفت. هم‌چنین او یکی از نویسندگان سریال نیز می‌باشد. در چهار فصل اول، نام او به عنوان صداپیشهٔ مهمان در تیتراژ سریال ذکر می‌شد، اما از شروع فصل پنجم، نام او در بین صداپیشگان اصلی سریال قرار گرفت

صدا پیشگان سریال کارتونی مرد خانواده

دیگر صداپیشگانی که در این مجموعه حضور دارند، پاتریک وربرتون به جای جو سوانسون، آدام وست به جای شهردار آدام وست، جنیفر تیلی به جای بونی سوانسون، جان جی. برنان به جای مورت گولدمن و هوراس، کارلوس الازروکی به جای جاناتان وید، آدام کارولا و نورم مک‌دونالد به جای مرگ، لوری آلن به جای دایان سیمونز و فیل لامر به جای اولی ویلیامز و قاضی، می‌باشند. هم‌چنین بوتچ هارتمن، در بسیاری از قسمت‌ها به جای شخصیت‌های مختلف صحبت کرده‌است و هم‌چنین دنی اسمیت، که خودش از نویسندگان این سریال است، به جای چند شخصیت در سریال حرف زده‌است.

شخصیت‌ها

داستان این سریال حول زندگی خانوادهٔ پیتر گریفن سیر می‌کند. او ایرلندی-آمریکایی است و در یک خانواده کاتولیک به دنیا آمده‌است. با لهجه‌ای بوستونی حرف می‌زند و در رود آیلند زندگی می‌کند. او با لوییس ازدواج کرده‌است. لوییس فرزند خانوادهٔ ثروتمند پیوترشمیت می‌باشد. پیتر و لوییس سه فرزند دارند:مگ، دختر نوجوانشان که کمی بی‌دست و پاست و مدام مورد تمسخر دیگران قرار می‌گیرد؛ کریس، پسر نوجوانی که اضافه وزن دارد، کم‌هوش است و تقریباً نمونهٔ جوان پدرش است؛ استووی، فرزند کوچک خانواده که می‌تواند حرف بزند و همواره در رابطه با کردار بزرگسالان صحبت می‌کند. برایان، سگ خانواده است و در کنار آن‌ها زندگی می‌کند. او مانند یک انسان حرف می‌زند، قدرت اندیشه دارد و به مارتینی علاقه دارد.


شاید بپسندید


دیدگاه‌ها، موفقیت‌ها

مرد خانواده نظرات مثبتی از سوی منتقدان دریافت کرده‌است. کاترین سیپ از مجله منتقدین ملی این سریال را کثیف اما بسیار خنده‌دار توصیف کرده‌است. کارن جیمز از نیویورک تایمز، خانواده گریفن را خانواده‌ای طنز که عصبی‌کننده هستند و این مجموعه را دارای قابلیت‌های زیاد برای خنداندن تشریح کرده‌است. روزنامه صبح سیدنی هرالد، این سریال را در ۲۱ آوریل ۲۰۰۹، به عنوان مجموعهٔ هفته انتخاب کرد. فریزر مور از نشریه ستل تایمز می‌گوید که این مجموعه میل پایان‌ناپذیری برای خنداندن مخاطب از طریق سوژه‌هایی که به بدن انسان مربوط می‌شود، دارد. هم‌چنین او این مجموعه را بی‌ادبانه و خام، ولی خوشمزه توصیف می‌کند. نانسی فرانکلین از نیویورکر می‌گوید که این مجموعه به خاطر کمدی سکسی‌اش، به تدریج در حال تبدیل شدن به یکی بهترین مجموعهٔ پویانمایی است. او معتقد است از چندین لحاظ، مرد خانواده حتی از سیمپسون‌ها هم بهتر است. آی‌جی‌ان مرد خانواده را یک سریال عالی توصیف کرده و اعلام کرده که به سختی می‌توان مجموعه‌ای مانند مرد خانواده پیدا کرد که مردم را آن‌قدر بخنداند. مرد خانواده در بریتانیا نیز پخش می‌شود و بینندگان آن بین ۷۰۰٬۰۰۰ تا ۱٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر، تخمین زده می‌شود.

مرد خانواده و دست‌اندرکاران آن، تاکنون ۱۳ بار نامزد دریافت جایزه امی شده‌اند که چهار بار برندهٔ آن شده‌اند. مک‌فارلن برنده جایزه برجسته‌ترین صداپیشگی، به خاطر صداپیشگی شخصیت استووی شد. مورفی و مک‌فارلن به خاطر شعر و آهنگ ترانهٔ خیلی چیزها هست که باید ببینی صاحب جایزه برجسته‌ترین آهنگ و ترانه شدند. استیون فونتی به خاطر کتابش راجع به اپیزود کریسی جا نمانده (اشاره به طرح No Child Left Behind جهت تحصیل رایگان برای کودکان آمریکایی)، جایزه موفقیت انفرادی برجسته را ازآن خود کرد. گریگ کولتون هم با نوشتن کتابی راجع به اپیزود به سمت دنیای مجازی این جایزه را برده‌است. در سال ۲۰۰۹، مرد خانواده نامزد دریافت جایزه مجموعه برجسته کمدی شد. این اولین بار پس از سال ۱۹۶۱ بود که یک مجموعه پویانمایی نامزد دریافت این جایزه می‌شود. در آن سال، سریال عصر حجر، نامزد دریافت این جایزه شده بود. هم‌چنین این مجموعه تاکنون ۱۱ بار نامزد دریافت جایزه Annie شده‌است که سه بار برندهٔ آن شده‌است. دو بار در سال ۲۰۰۶ و یک‌بار در سال ۲۰۰۸. مرد خانواده در جشنواره‌های مختلف از جمله جوایز برگزیده مردم و جوایز برگزیده نوجوانان، برندهٔ جایزه‌های متعدد شده‌است

سریال کارتونی مرد خانواده

انتقادات

مرد خانواده از سوی برخی منتقدان و روزنامه‌نگاران به دلیل ناسزاگویی، بی‌حرمتی به مقدسات، برهنگی و خشونت مورد انتقاد قرار گرفته‌است. کمیسیون ارتباطات فدرال، تاکنون درخواست‌هایی برای جلوگیری از ادامه پخش این سریال دریافت کرده‌است.

سازمان‌های خانواده و گروه‌های مذهبی معتقدند که این سریال، اعتقادات دینی را به سخره گرفته‌است. در موارد مشابه، موسسات خیریه می‌گویند که این سریال نباید به موارد حساسی مانند بیماری ایدز/اچ‌آی‌وی و سندرم داون نزدیک شود. همینطور برخی منتقدین و کارتونیست‌ها، به علت طنزهای فرهنگی بیش از حد و تقلید از مجموعه‌های دیگر، از این سریال انتقاد کرده‌اند. در برخی قسمت‌های سیمپسون‌ها، سریال مرد خانواده مورد تمسخر قرار گرفته‌است. با این حال مک‌فارلن و مت گرونینگ (خالق سیمپسون‌ها)، وجود هرگونه دشمنی بین این مجموعه‌ها را رد کرده‌اند و گفته‌اند بین آن‌ها فقط حس رقابت وجود دارد. از طرف دیگر، جان کریسفالوزی خالق مجموعه رن و استیمپی، تری پارکر و مت استون سازندگان مجموعه ساوت پارک، از منتقدان مرد خانواده هستند.