معرفی انیمه Gantsu گانتز

 در محدوده ای از توکیو اتاقی کاملا خالی که فقط یک گوی تیره رنگ عجیب در آن است وجود دارد و انسانهایی که درمنطقه اطراف این اتاق بمیرند بعد از مرگ سر از این اتاق در می آورند و گوی تیره رنگ که "گانتز" نام دارد به آنها لباس ها و اسلحه ویژه ای می داد و ماموریت نابود کردن بیگانگان را به آنها می سپرد

گانتز

گانتز (به ژاپنی: ガンツ Gantsu) یک مجموعه مانگا و انیمه ژاپنی که توسط هیرویا اوکو نوشته و مصورسازی شده‌است. فصل‌های این مانگا توسط انتشارات شوئیشا از سال ۲۰۰۰ در مجلهٔ ژاپنی ویکلی یانگ جامپ شروع به چاپ شد و در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۳ به پایان رسید. سری تلویزیونی انیمه گانتز تهیه شده توسط استودیوی گونزو و به کارگردانی ایچیرو ایتانو ابتدا در ۱۳ قسمت به نام نمایش نخست اجرا شد و دنباله آن یعنی گانتز: دومین نمایش که ادامه این سری بود، نیز در ۱۳ قسمت دیگر به نمایش در آمد. این دو فصل با هم یک مجموعه تلویزیونی ۲۶ قسمتی را ایجاد کردند. مانگا و انیمه گانتز به خاطر استفاده فراوان از خشونت و محتوای جنسی شهرت دارد.

یک مجموعه فیلم سینمایی دو بخشی با الهام از نسخه مانگا و به کارگردانی شینسوکه ساتو در ژانویه و آوریل ۲۰۱۱ به نمایش درآمد. همچنین یک فیلم سینمایی پویانمایی رایانه‌ای نیز تحت عنوان گانتز: او، در اکتبر ۲۰۱۶ در ژاپن منتشر شد.

فیلم سینمایی گانتر

داستان

در مکانی واقع در توکیو، اتاقی وجود داشت. در آن اتاق یک گوی سیاه اسرارآمیز قرار داشت. به صورت دوره‌ای، مردمی که می‌مردند به این اتاق انتقال پیدا می‌کردند. در آنجا آن گوی سیاه لباس‌ها و اسلحه‌های ویژه‌ای در اختیار افراد می‌گذاشت و آن‌ها را بیرون، به مأموریتی برای کشتن بیگانه‌ها (فضایی‌ها) در زمین می‌فرستاد. وقتی این گوی باز می‌شد، نوشته‌هایی با رنگ سبز بر روی آن ظاهر می‌شدند که به آن‌ها اطلاع می‌داد که «زندگی آن‌ها به پایان رسیده و دیگر به او تعلق دارد» و عکس و اطلاعاتی درباره هدف آن‌ها می‌داد. مأموریت‌ها بسیار مرگبار هستند و شرکت‌کنندگان معدودی از آن زنده بیرون می‌آیند. نام این گوی سیاه «گانتز» است.

داستان گانتز درباره دو دانش‌آموز به نام‌های کِی کورونو و کاتو ماسارو است که هنگام کمک به مرد مستمندی که بر روی ریل مترو افتاده بود توسط قطار مورد اصابت قرار گرفتند. به دنبال کشته شدن، آن‌ها خود را درون اتاق آپارتمانی، واقع در توکیو یافتند. آن‌ها با اشخاص مختلف دیگری که به تازگی و به نحوی زندگی خود را از دست داده‌اند، درون اتاق بودند و هیچکس اجازه خارج شدن از آنجا را نداشت. در انتهای اتاق آن گوی سیاه قرار داشت. بعد از چندین دقیقه گوی سیاه باز می‌شد و داخل آن مردی عریان و کچل که ماسکی بر صورت داشت و سیم‌هایی به سر او اتصال داشتند دیده می‌شد که تعدادی اسلحه و مهمات برای استفاده در اختیار آن‌ها می‌گذاشت. این مهمات شامل سه نوع اسلحه و لباس‌های ویژهٔ مشکی رنگی بود که گانتز متناسب با هر شخص در آنجا قرار داده بود و با پوشیدن آن نیرو، سرعت و استقامت فوق انسانی و قابلیت‌های دیگری به آن‌ها می‌داد. سپس یک عکس و اطلاعات مختصری از هدف‌های گانتز نشان داده می‌شود و در نهایت گانتز، دستور از بین بردن آن‌ها را به شرکت‌کنندگان می‌دهد. در طی مأموریت‌ها، مردم عادی قادر به دیدن بازیکنان یا بیگانه‌ها نمی‌باشند. گانتز شرکت‌کنندگان را به محدوده‌ای که مأموریت‌ در جریان است، انتقال می‌دهد، و تا زمانی که تمامی دشمنان کشته شده یا محدودیت زمانی به پایان نرسد، آن‌ها نمی‌توانند منطقه را ترک کنند و بازگردند. اگر بازیکنان زنده بمانند و مأموریت‌ با موفقیت پشت سر گذاشته شود، به هر یک از افراد به طور جداگانه برای بیگانه‌هایی که از بین برده‌اند، امتیازاتی اعطا خواهد شد. زمانی که امتیاز شرکت‌کننده به ۱۰۰ برسد، «منو امتیاز ۱۰۰» برایش ظاهر خواهد شد. در این منو سه گزینه پیشنهادی ارائه می‌شود:


  • گزینه ۱: شرکت‌کننده می‌تواند به زندگی عادی خود بازگردد، و دیگر نیازی به احضار مجدد توسط گانتز نمی‌باشد. به عنوان کفاره، خاطرات او از گانتز و مأموریت‌ها پاک خواهد شد.
  • گزینه ۲: شرکت‌کننده سلاحی منحصر به فرد و بسیار قدرتمند کسب خواهد کرد.
  • گزینه ۳: شرکت‌کننده قادر به احیاء فردی است که در طی مأموریت از حافظه گانتز کشته شده‌است. این قابلیت از اواسط مجموعه به گزینه‌ها اضافه و ظاهر شد

انیمیشن گانتر

پس از اتمام مأموریت، امتیازها بر اساس میزان قدرت و توانایی بیگانه‌ها محاسبه می‌شود (به طور مثال کشتن غول آخر بالاترین امتیاز مأموریت را داراست) و شرکت‌کنندگان مجاز به ترک مکان و بازگشت به زندگی عادی تا زمان احضار برای مأموریت بعدی هستند، به استثنای اینکه صحبت نمودن دربارهٔ گانتز منجر به انفجار سر آن‌ها خواهد شد. در طی مأموریت سوم کورونو و کاتو، تمامی شرکت‌کنندگان از جمله کاتو جان خود را از دست می‌دهند، با این حال کاتو با کشتن غول آخر مرحله، به کورونو فرصتی برای زنده ماندن می‌دهد. پس از مأموریت سوم، کورونو شروع به تغییر از داخل و تبدیل به یک قهرمان، و رهبر گروه مشابه با کاتو می‌شود. در ادامه داستان کورونو با هدف کسب ۱۰۰ امتیاز و احیاء دوستان از دست رفته‌اش در مأموریت‌ها شرکت می‌کند.

شخصیت‌ها

کِی کورونو (به ژاپنی: (玄野 計 Kurono Kei) شخصیت اصلی داستان پسری دبیرستانی که در دنیای خودخواهانه‌ای زندگی می‌کرد، که مردم آن از جمله خوده او به هیچ کس اهمیت نمی‌دهند. در یکی از روزها، مرد مستمندی را دید که بر روی ریل مترو افتاده است، او تصمیم گرفت که بایستد و شاهد مرگ او باشد. اما وقتی دوست قدیمی او کاتو ماسارو به مرد کمک کرد، کورونو نیز با بی میلی به او کمک کرد. وقتی قطار از راه رسید آن‌ها گیر افتادند و هر دو در این سانحه جان خود ا از دست دادند. او در نهایت تبدیل به قهرمانی ناخواسته و رهبر تیم توکیو گانتز می‌شود.

انیمه گانتر

ماسارو کاتو (به ژاپنی: 加藤 勝 Katō Masaru) یکی از دوستان کودکی کورونو و دومین شخصیت اصلی داستان است. او نیز به همراه کورونو، در حالی که داشتند به مستمندی که روی ریل قطار بی هوش شده بود کمک می‌کردند، بعد از اصابت قطار به آن‌ها جان خود را از دست داد و توسط گانتز به اتاق فراخوانده شد. او در ابتدا با عمهٔ خود زندگی می‌کرد که کاتو و برادر کوچکش را برخلاف میل پس از اینکه یتیم شده بودند، تحت سرپرستی خود گرفته بود. آن‌ها پس از اینکه کاتو قادر به پس‌انداز مقدار کافی پول برای اجاره یک اتاق برای هر دوی آن‌ها شد، آنجا را ترک کردند.[۶][۷]

تائه کوجیما (به ژاپنی: 小島 多恵 Kojima Tae) یک دختر مانگاکا مشتاق و نخستین دوست‌دختر واقعی کورونو است. او ساده‌ترین شخصیت در بین تمامی شخصیت‌های سری گانتز به‌شمار می‌رود. او اغلب تمام مسائل را درون خود نگاه می‌دارد و غیر از دوست‌پسرش کورونو به ندرت حتی یک کلمه با کسی صحبت می‌کند. تائه دختری ریز اندام، مو مشکی، دست و پا چلفتی، اما بسیار وفادار و از پیوند عمیقی با کورونو برخوردار است.

کِی کیشیموتو (به ژاپنی: 岸本 恵 Kishimoto Kei) برای اولین بار به صورت عریان در اتاق ظاهر شد و آنطور که مشخص بود مرگ او بر اثر خودکشی و بریده شدن رگ مچ دست او در داخل حمام بود. بر خلاف دیگر شخصیت‌های داستان، او دقیقاً جان خود را از دست نداده بود. بر طبق اظهارات نیشی (یکی از کهنه‌سربازان دنیای گانتز)، گانتز نیز جایز الخطا است و می‌تواند اشتباه کند، به همین دلیل به طور اتفاقی یک کپی از کیشیموتو خلق کرده بود که در ماموریت‌ها از او استفاده کند. کورونو بسیار به کیشیموتو علاقه دارد، اما در این بین کیشیموتو به ماسارو علاقه دارد. کیشیموتو دختری معمولی، خوش‌چهره، دارای موهای کوتاه قهوه‌ای بود. گانتز اغلب او را به دلیل سینه‌های نسبتاً بزرگی که داشت با نام‌های «تخم‌مرغ‌های آب‌پز»، «تیتس»، «دوشیزه هندوانه» و «پستان گنده» خطاب می‌کرد.

جوئیچیرو نیشی (به ژاپنی: 西 丈一郎 Nishi Joichiro) یک کهنه‌سرباز دورهٔ متوسطه در جهان گانتز است، که برای بیش از یکسال قبل از شروع داستان مجموعه در بازی حضور داشت. پس از اینکه مادر نیشی خودش را کشت، او روز بعد از خانه فرار کرد و از پشت بام مدرسه خود را پایین انداخت و خودکشی کرد. بسیار مشابه با اخلاق و شخصیت کورونو در آغاز داستان، او نیز فردی خودخواه و رویکرد داروینیسم اجتماعی در زندگی داشت. نیشی در طی مأموریت بیگانه تاناکا/سوزوکی کشته شد، اما تنها پس از شش ماه زندگی در حافظه متراکم گانتز، توسط کازه و به درخواست کورونو در انتهای مأموریت اُنی زنده شد.