دلایل محبوبیت انیمه One Piece طی 18 سال

اگر از دنبال کنندگان انیمه‌ها باشید و یا حداقل کنجکاوی کمی در مورد آنان در ذهنتان باشد، قطعاً اسم انیمه One Piece را شنیده‌اید که به عنوان اثری بسیار بلند و پر جزئیات شناخته می‌شود و از سال 1999 در حال پخش بوده و هنوز نیز هفته‌ای یک قسمت از آن، ارائه می‌شود. قطعاً زمانی که عمر یک سریال و یا انیمه به 18 سال برسد، سوالی برای مخاطب به وجود می‌آید که آیا خسته کننده نشده است؟ آیا این انیمه یا سریال، ارزش دنبال کردن و دیدن تمام قسمت‌ها را دارد؟

وان پیس

وان پیس (به ژاپنی: ワンピース Wan Pīsu، به انگلیسی: One Piece) عنوان یک مجموعه مانگای ژاپنی پرطرفدار است از ائیچیرو اودا که از روی آن یک مجموعه انیمه هم ساخته شده‌است. مانگا وان پیس توسط انتشارات شوئیشا از ۲۲ ژوئیه ۱۹۹۷ در هفته‌نامه شونن جامپ به چاپ می‌رسد. داستان وان پیس دربارهٔ ماجراهای یک گروه دزد دریایی به فرماندهی «مونکی دی. لوفی» است که به‌دنبال بزرگ‌ترین گنج دنیا، «وان پیس» می‌گردند.

وان پیس تا به امروز سومین مانگای پرفروش تاریخ مجلهٔ شونن جامپ است.

دنیای وان پیس نقشه جهان

دنیای بزرگ One Piece

One Piece، بر خلاف اکثر انیمه‌ها در دنیای ما جریان ندارد و دنیایی کاملاً جدید و مختص به انیمه را خلق کرده است. این دنیا نسبت به دنیای ما بسیار متفاوت است و بیشتر مناطق مسکونی آن را آب احاطه کرده و ما به جای کلان شهرهای بزرگ، شاهد روستاها و شهرهای کوچک هستیم که بر روی جزایری در سراسر این جهان واقع شده‌اند. البته نکته خارق‌العاده آن است که هر جزیره، آب و هوا، قهرمان‌ها و فرهنگ مختص به خود را دارد! یعنی در انیمه One Piece هر جزیره را می‌توان کشوری کامل حساب کرد که از هر نظری متمایز با دیگر جزایر هستند. البته نکته جذاب‌تر انیمه One Piece این است که اکثر جزایر و مکان‌هایی که در انیمه شاهدشان هستیم، از روی دنیای واقعی ساخته شده‌اند و حتی بعضی انقلاب‌ها، شورش‌ها و دیگر رویدادها در آنان درست مطابق دنیای واقعی و یا حداقل نوع نگاه سازنده اثر به موضوعات ذکر شده است. این نسبت به آثار دیگر که مکانی از روی واقعیت انتخاب می‌کنند، قطعاً نقطه قوت بسیار بزرگی است و البته تلاش و کار فراوان نیز می‌خواهد. تمام جزایر، حال چه کوچک و چه بزرگ داستان‌های زیاد و در بیشتر اوقات جذابی درون خود دارند که بعضاً به عنوان بخشی از داستان اصلی و یا فیلر (پر کننده بعضی جزئیات و یا روایتی غیر از خط اصلی داستانی انیمه) خود را نشان می‌دهند و بیننده قطعاً از دیدن این همه جزئیات شگفت‌زده خواهد شد زیرا کمتر اثری وجود دارد که دست به چنین نوآوری و کار سختی بزند.

وان پیس

شخصیت های اصلی

لوفی دقیقاً همان شخصیت اصلیی است که یک بیننده لازم دارد. او قدرتمند است ولی همیشه خود را ضعیف می‌داند و فردی نیست که با قدرتش افراد را از میان بردارد. او از توانایی‌ها، هوش و قدرتش تنها برای رسیدن به هدف و حمایت از دوستانش استفاده می‌کند.

اگر بخواهیم در مورد شخصیت پردازی و یا ساخت یک شخصیت اصلی خوب سخن بگویم، به طور قطع انیمه One Piece کلاس درس کاملی برای تمام سازندگان انیمه است. به جرات می‌گویم تا به حال هیچ شخصیت اصلی به مانند لوفی نبوده و احتمالاً نخواهد بود! او شخصیتی کامل دارد و حتی گاهی اوقات برای‌تان دوست بهتری از هر انسان واقعی می‌شود! لوفی بر خلاف دیگر شخصیت‌های اصلی، نه بسیار باهوش است که قصد نجات دنیا را داشته باشد و نه آن قدر قوی است که کسی حریفش نشود. در نگاه اول، ممکن است لوفی قدرتمند به نظر برسد ولی با پیش‌برد داستان متوجه خواهید شد که در دنیای One Piece افراد بسیار قدرتمندتری وجود دارند و لوفی در مقابل آن‌ها، حتی قوی نیز نیست. این حقیقت را خود لوفی نیز قبول دارد ولی مانع آن نمی‌شود که وی بترسد و از مراقبت از دوستانش و یا رسیدن به هدف نهایی خود دست بر دارد. با وجود تمام موانعی که بر سر راه او هست، لوفی کارهای غیرممکنی را انجام می‌دهد که در دنیای One Piece حتی قوی‌ترین‌ها نیز اجازه انجامش را به خود نداده‌اند.


شاید بپسندید :


می‌توان گفت شخصیت اصلی One Piece محدودیت نمی‌شناسد و از هر راهی که بتواند، چه سخت و چه آسان به هدفش می‌رسد و بر خلاف اکثر شخصیت‌ها، هیچ‌گاه از مرگ وحشتی ندارد. علاوه بر این همه نکته مثبت، او هیچ‌گاه مغرور نبوده و مانند شخصیت‌های دیگر انیمه‌ها سعی ندارد خود را مغرور نشان دهد بلکه اکثر اوقات کارهایی انجام می‌دهد که دوستانش به شوخی می‌گویند او واقعاً لایق کاپیتان بودن نیست. البته لوفی متفاوت‌تر از هر دزد دریایی عمل می‌کند و با آن که کار اصلی وی دزدی است، ولی او همواره به افراد ضعیف و مردم عادی کمک می‌کند و برایش مهم نیست که حتی جانش را در این راه از دست دهد! به طور کلی می‌توان گفت لوفی نسبت به دیگر شخصیت‌های انیمه‌ای، کاملاً متفاوت است و فردی کاملاً غیرقابل پیش بینی است؛ برای مثال در مواقعی چنان ایده‌هایی ارائه می‌دهد که متعجب می‌شوید و گاهی چنان چیزهای عجیبی می‌گوید که بیننده متوجه می‌شود او هنوز هم لوفی است. به قطع می‌توان گفت اگر One Piece هیچ‌کدام از دلایل موجود در این مقاله را نداشت، تنها وجود لوفی برای تماشای این انیمه تا آخرین قسمت منتشر شده، کافی بود!

لوفی وان پیس

لوفي قهرمان اصلي و ليدر گروه كلاه حصيري‌هاست او نيز به مانند ديگر اعضاي گروه از ميو‌ه‌هاي اصطلاحن "شيطاني" به نام "گومو – گومو" خورده و قدرت كششي پيدا كرده به صورتي كه تمام اعضاي بدن او به دلخواه كش مي‌آيند. لوفي هميشه گرسنه است و در زمان طرح نقشه‌هاي جنگي احمقانه و بدون هماهنگي جلوتر از تيم و نقشه، كار خودش را مي‌كند!!

وان پیس چوپر

چوپر 15 ساله در اصل يك گوزن است! و آرزو دارد تا پزشكي حاذق شود. چوپر نيز از ميوه‌هاي "زون" خورده كه به هر كسي اجازه مي‌دهد تا به نوع خاصي از حيوانات تبديل شود، چوپر به همين دليل گاهي مانند يك انسان شاخ‌دار است و گاهي يك گوزن! او يك احمق دوست‌داشتني است كه از همه چيز مي‌ترسد و در مقابل تعريف و تمجيد به شكل ابلهانه‌اي ذوق مي‌كند.

وان پیس بروک

بروك 88 ساله يك اسكلت است! جدن اگر كسي قدرت بازيابي و بازگشت بعد از مرگ به بدن خود را داشته باشد چگونه مي‌تواند اسكلت باشد؟! خوب اين موضوع تنها از يك احمق به نام بروك برمي‌آيد. او بار اول كه كشته مي‌شود 55 سال در مه به دنبال كشتي خود مي‌گردد و در نهايت زماني‌ بدن خود را مي‌يابد كه تبديل به اسكلت شده، البته در كنار اين موضوع درخواست بي‌شرمانه! او از خانم‌ها را نيز نمي‌توان ناديده گرفت. بروك تنها آرزويش اين است كه دوباره دوست نهنگش را ببيند.

وان پیس روبین

روبين 28 ساله شايد بتوان او را آدم‌وارترين و عاقل‌ترين شخصيت كلاه حصيري‌ها ناميد. او مي‌خواهد تمام سنگ‌هاي "پونه‌گليف" را ترجمه كند و به اسرار دنياي كهن پي ببرد. روبين ميوه "هانا – هانا" خورده كه با قدرت آن مي‌تواند هر بخشي از بدن خود را روي هر سطحي كپي كند و به اين وسيله حتي مي‌تواند پرواز كرده يا دشمنان خود را از دور شكست دهد.

وان پیس زورو

زورو 19 ساله او هميشه با سانجي درگير است يك موجود دوپاي كاملن بي‌شعور در زمينه راهيابي است؛ حتي در يكي از اپيزودها چوپر به نامي مي‌گويد: "روزي دوايي براي احمق‌هايي كه مثل زورو نمي‌توانند راه خود را پيدا كنند خواهم ساخت!" او آرزو دارد تا قدرتمندترين شمشيرزن دنيا شود.

وان پیس سانجی

سانجي 19 ساله كه در جستجوي افسانه "درياي تمام آبي" (All Blue) است. سانجي يك نقطه ضعف بزرگ دارد البته بدون درنظر گرفتن نقطه ضعف‌هاي باقي اعضا، او با ديدن زنان و دختران زيبا دست و پاي خود را گم مي‌كند و ذوق مرگ مي‌شود!!

وان پیس نامی

نامي 18 ساله هميشه باهوش است اما وقتي پاي پول در ميان باشد، هيولايي ترسناك مي‌شود تا جائي كه وقتي به يكي از شخصيت‌هاي سريال ظرف طلايي را هديه مي‌دهد، لوفي و اوسوپ با وحشت از چوپر مي‌خواهند تا بيماري سخت او را معالجه كند چون فكر مي‌كنند نامي ديوانه شده است! نامي آرزوي كشيدن نقسه تمام دنيا را دارد.

وان پیس اوسوپ

اوسوپ 17 ساله كه اسمش از دو كلمه‌‌ي "اوسو" به معناي دروغگو و "آئسوپ" نام يك نويسنده تركيب شده، دروغگويي احمق است، هر چند مخترعي فوق‌العاده است. او اعتقاد دارد بهترين تك‌تيرانداز دنيا است.

وان پیس فرانکی

فرانكي پيرترين عضو گروه است به شرط اينكه بروك اسكلت رو جزو آدم‌ها حساب نكنيم! شايد با آن ظاهر ابلهانه و آن شورت قرمزرنگ و بطري‌هاي كولا به اندازه كافي احمق هست و نياز به توصيف بيشتر ندارد! اين ربات انسان‌نما يا اين انسان ربات‌نما آرزو دارد بهترين كشتي دنيا را بسازد.

ورود به دنياي One Piece،داستان:

پسري 17 ساله با نام "مانكي.دي.لوفي" به دنبال قولي كه به قهرمان دوران كودكي خود "شنكس موقرمز" داده به تنهايي به راه مي‌افتد تا يك‌تكه را كه گنج بزرگ باارزشي به جا مانده از پادشاهان دزدان‌دريايي يعني "گل.دي.روجر" است بيابد و با آن به آرزوي خود يعني پادشاهي دزدان دريايي دست يابد. او در اين راه با "رورنوآ زورو" و "نامي‌راهنما" و "اوسوپ" و "سانجي پاسياه" و "توني توني چوپر" و "نيكوروبين" (كودكي اهريمن) و "فرانكي ربات – انسان" و "بروك استخوان - اسكلت مرده" 88 ساله آشنا مي‌شود و با آنها تيمي را مي‌سازند كه به دزدان‌دريايي كلاه حصيري معروف مي‌شوند. دليل اين نام‌گذاري هم كلاه‌حصيري "شنكس" است كه لوفي آن را براي خود جواهري مي‌داند. اين گروه كه گردهم آمدن آنها چيزي در حدود 300 اپيزود به طول مي‌انجامد با اين كه اهداف متفاوتي دارند اما يار و دوست هم به اصطلاح ژاپني "ناكاما" هستند. كه شايد اوج آن را در زمان نجات "نيكوروبين" و اعلان جنگ به "حكومت جهاني" احساس كرد. آنها بايد به قلب منطقه‌اي كه دنيا را به دو قسمت تقسيم كرده يعني "خط كبير" بروند و در اين راه با دزدان‌دريايي ديگر، نيروي دريايي و هفت ارباب جنگ دريا (شي چي بوكاي) مبارزه كنند و ...