فهرست پرفروشترین فیلم های تاریخ جهان

پرفروش ترین فیلم های جهان همیشه از جذاب‌ترین فهرست‌های سینمایی بوده است. تماشاچی‌های حرفه‌ای سینما همهٔ این فیلم‌ها را دیده‌اند، و فیلم‌نبین‌ها هم اگر هوس تماشای فیلم کنند، معمولا برای انتخاب فیلم جذاب، به چنین فهرست‌هایی مراجعه می‌کنند. در این مقاله، پرفروش ترین فیلم های جهان تا ردهٔ بیست‌وپنجم را برایتان گرد آورده‌ایم. پیشنهاد می‌کنم اگر فیلمی در این مجموعه هست که هنوز ندیده‌اید، سریع دست به کار شوید!

در این جدول، فیلم‌ها بر اساس فروششان در گیشه رتبه‌بندی شده‌اند

سال فروش عنوان رتبه
۲۰۱۹ $۲٬۷۹۰٬۲۱۶٬۱۹۳ انتقام جویان: پایان بازی 1
۲۰۰۹ $۲٬۷۸۷٬۹۶۵٬۰۸۷ آواتار 2
۱۹۹۷ $۲،۱۸۷،۴۶۳،۹۴۴ تایتانیک 3
۲۰۱۵ $۲٬۰۶۸٬۲۲۳٬۶۲۴ جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد 4
۲۰۱۸ $۲٬۰۶۸٬۲۲۳٬۶۲۴  انتقام‌جویان: جنگ ابدیت 5
۲۰۱۵ $۱٬۶۷۱٬۷۱۳٬۲۰۸ دنیای ژوراسیک 6
۲۰۱۲ $۱٬۵۱۸٬۸۱۲٬۹۸۸ انتقام‌جویان 7
۲۰۱۵ $۱٬۵۱۶٬۰۴۵٬۹۱۱ خشن ۷ 8
۲۰۱۵ $۱٬۴۰۵٬۴۰۳٬۶۹۴ انتقام‌جویان: عصر اولتران 9
۲۰۱۸ $۱٬۳۴۶٬۸۴۹٬۸۱۳ پلنگ سیاه 10
۲۰۱۱ $۱٬۳۴۱٬۵۱۱٬۲۱۹ هری پاتر و یادگاران مرگ - قسمت دوم 11
۲۰۱۷ $۱٬۳۳۲٬۴۲۲٬۰۵۱ جنگ ستارگان: آخرین جدای 12
۲۰۱۸ $۱٬۳۰۱٬۰۱۸٬۰۱۰ دنیای ژوراسیک ۲ 13
۲۰۱۳ $۱٬۲۷۶٬۴۸۰٬۳۳۵ منجمد 14
۲۰۱۷ $۱٬۲۶۳٬۵۲۱٬۱۲۶ دیو و دلبر 15
۲۰۱۸ $۱،۲۴۲،۸۰۵،۳۵۹ شگفت انگیزان ۲ 16
۲۰۱۷ $۱٬۲۳۸٬۷۶۴٬۷۶۵ سرنوشت خشمگین 17
۲۰۱۳ $۱٬۲۱۴٬۸۱۱٬۲۵۲ مرد آهنی ۳ 18
۲۰۱۵ $۱٬۱۵۹٬۳۹۸٬۳۹۷ مینیون‌ها 19
۲۰۱۶ $۱٬۱۵۳٬۳۰۴٬۴۹۵ کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی 20
۲۰۱۸ $۱،۱۴۷،۶۶۱،۸۰۷ آکوامن 21
۲۰۱۹ $۱٬۱۲۸٬۲۷۴٬۷۹۴ کاپیتان مارول 22
۲۰۱۱ $۱,۱۲۳,۷۹۴,۰۷۹ تبدیل‌شوندگان: نیمه تاریک ماه 23
۲۰۰۳ $۱٫۱۱۹٫۱۱۰٫۹۴۱ ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه 24
۲۰۱۲ $۱٬۱۰۸٬۵۶۱٬۰۱۳ اسکای‌فال 25

 

تنها فیلم‌هایی که در ۱۰ فیلم پرفروش قرار دارند و اقتباس، دنباله یا بازسازی نیستند، آواتار و تایتانیک می‌باشند که هردوی آن‌ها را جیمز کامرون نوشته و کارگردانی کرده‌است. فیلم‌های پویانمایی نیز معمولاً نمایش خوبی در گیشه داشته‌اند. پویانمایی‌هایی مانند منجمد (پرفروش‌ترین پویانمایی تاریخ) و شیرشاه از دیزنی و داستان اسباب‌بازی و در جستجوی نمو از پیکسار پرفروش‌ترین پویانمایی‌ها بوده‌اند. مجموعه‌های شرک، عصر یخبندان، ماداگاسکار و من نفرت‌انگیز از دیگر پویانمایی‌های موفق بوده‌اند.

با وجود این که تورم، موفقیت برخی مجموعه فیلم‌ها در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی را کم‌رنگ کرده‌است، هنوز مجموعه‌های از آن زمان وجود دارند که ادامه یافته‌اند و فیلم‌هایشان هنوز ساخته می‌شود. فیلم‌های مجموعه‌‌ای سوپرمن، جیمز باند و پیشتازان فضا به صورت دوره‌نوز هم منتشر می‌شوند.

در این بین نقش تورم و گرانی کمرنگ نیست. به‌طور مثال بر باد رفته که ۲۵ سال پرفروش‌ترین فیلم تاریخ بود، هم‌اکنون در فهرست پرفروش‌ترین‌ها حتی بین ۵۰ فیلم اول هم قرار ندارد. اما با احتساب نرخ تورم، این فیلم همچنان پرفروش‌ترین فیلم‌ تاریخ است.

پرفروش‌ترین فیلم‌ها با احتساب نرخ تورم

  • بر باد رفته
  • آواتار
  • تایتانیک
  • جنگ ستارگان
  • انتقام جویان:پایان بازی
  • اشک‌ها و لبخندها
  • ای. تی. موجود فرازمینی
  • پده فرمان
  • دکتر ژیواگو
  • جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد

شاید بپسندید :


در ادامه به معرفی مختصری از هر کدام از فیلم های  میپردازیم

بربادرفته

 درام عاشقانهٔ ی آمریکایی محصول سال ۱۹۳۹ به کارگردانی ویکتور فلمینگ است. کلارک گیبل و ویوین لی دو نقش اصلی را دارند. لسلی هاوارد، اولیویا دی هاویلند، هتی مک‌دنیل و ان رادرفورد از دیگر بازیگران این فیلم هستند. این فیلم که حدود ۲۳۸ دقیقه است، روایت عشق یک دختر جنوبی در خلال جنگ داخلی آمریکا را به تصویر می‌کشد. بربادرفته یکی از پرفروش‌ترین و پربیننده‌ترین فیلم‌های ساخت هالیوود است. این فیلم جوایز متعددی را از آن خود کرد، که از میان آن‌ها می‌توان به چهار جایزهٔ اسکارِ بهترین فیلم، بهترین کارگردان برای ویکتور فلمینگ، بهترین هنرپیشهٔ نقش اول زن برای ویوین لی، و بهترین نقش مکمل زن برای هتی مک‌دنیل اشاره کرد. این فیلم با احتساب نرخ تورم، پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما است.

بر باد رفته

انتقام‌جویان: پایان بازی

انتقام‌جویان: پایان بازی نخستین بار در تاریخ ۲۲ آوریل ۲۰۱۹ در لس آنجلس به روی پرده رفت. فیلم اکران رسمی خود را به صورت گسترده از تاریخ ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ به صورت آی‌مکس و سه‌بعدی آغاز کرد. فیلم با واکنش مثبت منتقدان همراه بود و در زمینه کارگردانی، تیم بازیگری، وجه سرگرمی و وزن احساسی موجود در آن مورد ستایش قرار گرفت.[۳] فیلم رکوردهای مختلفی را در گیشه شکست. پایان بازی تاکنون ۲٫۷ میلیارد دلار در سراسر جهان فروش کرده که آن را به پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۱۹، پرفروش‌ترین فیلم ابرقهرمانی تاریخ و پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما تبدیل می‌کند.

انتقام جویان پایان بازی

آواتار

آواتار (Avatar) فیلمی در ژانرهای فانتزی و علمی-تخیلی، به کارگردانی جیمز کامرون (James Cameron) محصول سال ۲۰۰۹ است. دنیای عرفانی پاندورا که کامرون در این فیلم آفرید، به پدیده‌ای فرهنگی تبدیل شد و پای خیلی‌ها را در آن سال به سینماها کشاند. آواتار با حدود ۲٫۸ میلیارد دلار فروش در سرتاسر دنیا، مقام نخست پرفروش ترین فیلم های جهان را از آنِ خود کرده است.

تایتانیک

تایتانیک (Titanic) هم ساختهٔ جیمز کامرون است. این فیلم که در ژانرهای درام و فاجعه دسته‌بندی شده، محصول سال ۱۹۹۷ است. تایتانیک با ۲٫۲ میلیارد فروش، تا سال ۲۰۰۹ که آواتار آمد، لقب پرفروش‌ترین فیلم سینما را داشت.

تاتانیک

اشک‌ها و لبخندها

آوای موسیقی (به انگلیسی: The Sound of Music)، (که در ایران با عنوان اشک‌ها و لبخندها شناخته شده‌است) فیلم موزیکال سال ۱۹۶۵ به کارگردانی رابرت وایز و با بازی جولی اندروز و کریستوفر پلامر است. ترانه‌های این فیلم را راجرز و هامرستاین، زوج آهنگساز آمریکایی ساخته‌اند و فیلمبرداری آن در زالتسبورگ اتریش و باواریا در آلمان غربی و همچنین در استودیوی فاکس قرن بیستم در کالیفرنیا انجام شده‌است. فیلم در تاریخ ۲ مارس ۱۹۶۵ در آمریکا منتشر شد. با توجه به محدودیت‌هایی که در اکران وجود داشت این فیلم توانست با موفقیت بزرگی در گیشه مواجه شود و به عنوان پرفروشترین فیلم تاریخ در زمان خود دست یافت و تا پنج سال این مقام را حفظ کرد. این فیلم به شدت پرطرفدار بود و توانست رکورد باکس آفیس را در ۲۹ کشور بشکند. همچنین این فیلم توانست پنج جایزه اسکار را نیز از آن خود کند. در سال ۱۹۹۸ نیز بنیاد سینمای آمریکا این فیلم را به عنوان چهارمین فیلم برتر موزیکال تاریخ انتخاب کرد.

جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد

جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد (Star Wars: The Force Awakens) اپیزود هفتم از مجموعه فیلم‌های فانتزی و علمی تخیلی جنگ ستارگان است. کارگردان این فیلم جفری جیکوب آبرامز (Jeffrey Jacob Abrams) بوده و محصول سال ۲۰۱۵ است. این فیلم با فروش ۲٫۰۷ میلیارد دلاری در ردهٔ سوم پرفروش ترین فیلم های جهان قرار دارد.

جنگ ستارگان نیرو برمیخیزد

انتقام‌جویان: جنگ ابدیت

انتقام‌جویان: جنگ ابدیت (Avengers: Infinity War) در ژانرهای فانتزی و علمی-تخیلی، محصول سال ۲۰۱۸ شرکت مارول (Marvel) است. برادران روسو (Russo) کارگردانی این فیلم پُر از ابرقهرمان را برعهده داشته‌اند. این فیلم هم با فروش حدود ۲٫۰۵ میلیارد دلاری، در فهرست پرفروش ترین فیلم جهان قرار گرفته است.

دنیای ژوراسیک

دنیای ژوراسیک (Jurassic World) فیلمی در ژانرهای علمی-تخیلی و مهیج، به کارگردانی کالین ترورو (Colin Trevorrow)، محصول سال ۲۰۱۵ است. دنیای ژوراسیک بازسازی فیلم کلاسیک پارک ژوراسیک محصول سال ۱۹۹۳ است و پای خیلی از طرفداران این فیلم را به یاد آن فیلم قدیمی به سینماهای سرتاسر دنیا کشاند. این فیلم با فروش ۱٫۷ میلیارد دلاری در فهرست پرفروش‌ترین‌ها قرار گرفت.

دنیای ژوراسیک

انتقام‌جویان

انتقام‌جویان (The Avengers) هم یکی دیگر از فیلم‌های مجموعهٔ مارول در فهرست پرفروش ترین فیلم های جهان است. این فیلم در ژانرهای فانتزی و علمی تخیلی، و به کارگردانی جاس ویدون (Joss Whedon) در سال ۲۰۱۲ به نمایش درآمد. انتقام‌جویان در سال نمایش خود، به فروش ۱٫۵ میلیارد دلاری دست یافته و مقام سوم پرفروش‌ترین‌ها را از آنِ خود کرد، اما سال‌های بعد از آن، و با نمایش فیلم‌های بالا، کم‌کم به ردهٔ ششم این فهرست سقوط کرد.

انتقام جویان

خشن ۷

خشن ۷ (Furious 7) محصول سال ۲۰۱۵ و در ژانرهای جنایی و مهیج است. جیمز وان (James Wan)، کارگردان خشن ۷، سعی کرد با استفاده از جلوه‌های ویژه و بدل، حضور پل واکر (Paul Walker) را که پیش از اتمام فیلم‌برداری خشن ۷ فوت کرد، در فیلم حفظ کند. این فیلم حدود ۱٫۵ میلیارد دلار در سرتاسر دنیا فروش کرد.

خشن 7

انتقام‌جویان: عصر اولتران

انتقام‌جویان: عصر اولتران (Avengers: Age of Ultron) دنبالهٔ فیلم انتقام‌جویان بود که در سال ۲۰۱۵ به نمایش درآمد. این فیلم هم در ژانرهای علمی-تخیلی و اکشن، به کارگردانی جاس ویدون ساخته شد. انتقام‌جویان: عصر اولتران، با فروش ۱٫۴ میلیارد دلاری، مقام هشتم فهرست پرفروش ترین فیلم های جهان را نصیب خود کرده است.

پلنگ سیاه

پلنگ سیاه (Black Panther) یکی دیگر از محصولات شرکت مارول، در ژانرهای فانتزی و علمی-تخیلی است. این فیلم به کارگردانی رایان کوگلر (Ryan Coogler) ساخته و در سال ۲۰۱۸ به نمایش درآمد. مارول با این فیلم، نخستین ابرقهرمان سیاه‌پوست را وارد مجموعه فیلم‌های دنیای مارول کرد؛ ابرقهرمانی که نقش مهمی در تاریخ فرهنگ عامهٔ ایالات متحده بازی می‌کند. پلنگ سیاه به‌شدت مورداستقبال مردم قرار گرفت و با ۱٫۳ میلیارد دلار فروش، در فهرست پرفروش‌ترین‌های تاریخ سینما قرار گرفت.

پلنگ سیاه

هری پاتر و یادگاران مرگ

هری پاتر و یادگاران مرگ (Harry Potter and the Deathly Hallows) هشتمین و آخرین فیلم از مجموعه فیلم‌های هری پاتر است که در دو بخش، در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ به نمایش درآمد. این فیلم در ژانر فانتزی و به کارگردانی دیوید ییتس (David Yates) توانست توجه زیادی را در آن سال‌ها به خود جلب کند. بخش دوم این فیلم، با فروش بیش از ۱٫۳ میلیارد دلار، به فهرست پرفروش ترین فیلم های جهان اضافه شد.

هری پاتر و یادگاران مرگ

جنگ ستارگان: آخرین جدای

جنگ ستارگان: آخرین جدای (Star Wars: The Last Jedi) هشتمین فیلم از مجموعه فیلم‌های اصلی جنگ ستارگان به کارگردانی ریان جانسون (Rian Johnson) و در ژانرهای فانتزی و علمی-تخیلی ساخته شده و در سال ۲۰۱۷ به نمایش درآمد. این فیلم بیش از ۱٫۳ میلیارد دلار در سرتاسر دنیا فروخت.

دنیای ژوراسیک: سقوط پادشاهی

دنیای ژوراسیک: سقوط پادشاهی (Jurassic World: Fallen Kingdom) یکی دیگر از مجموعه فیلم‌های پارک ژوراسیک در ژانر علمی-تخیلی و اکشن است. این فیلم به کارگردانی خوان آنتونیو بایونا (Juan Antonio Bayona) ساخته و در سال ۲۰۱۸ به نمایش درآمد. هرچند این فیلم به رکورد دنیای ژوراسیک نرسید، اما بیش از ۱٫۳ میلیارد دلار فروخت تا در فهرست پرفروش ترین فیلم های جهان قرار بگیرد.

دنیای ژوراسیک سقوط پادشاهی

منجمد

منجمد (Frozen) با فروش حدود ۱٫۲۸ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۳، پرفروش‌ترین فیلم انیمیشن این فهرست است. این انیمیشن فانتزی، کمدی و موزیکال را جنیفر لی (Jennifer Lee) و کریس باک (Chris Buck) کارگردانی کردند.

دیو و دلبر

دیو و دلبر (Beauty and the Beast) محصول سال ۲۰۱۷ دومین انیمیشن، و چهاردهمین فیلم از پرفروش ترین فیلم های جهان است. این فیلم خانوادگی به کارگردانی بیل کاندن (Bill Condon)، بیش از ۱٫۲۶ میلیارد دلار فروش کرد.

شگفت‌انگیزان ۲

شگفت‌انگیزان ۲ (Incredibles 2) جایگاه بعدی پرفروش ترین فیلم های جهان را هم از آنِ دنیای انیمیشن کرده است. طرفداران این انیمیشن که برای دیدن دنبالهٔ آن چهارده سال صبر کردند، در سال ۲۰۱۸ سنگ‌تمام گذاشتند و این فیلم بیش از ۱٫۲۴ میلیارد دلار فروخت. کارگردانی شگفت‌انگیزان ۲ در ژانر علمی-تخیلی و اکشن را برَد بِرد (Brad Bird) برعهده داشت.

سرنوشت خشمگین

سرنوشت خشمگین (The Fate of the Furious) هشتمین فیلم از مجموعهٔ سریع و خشمگین، به کارگردانی اف گری گری (F. Gary Gray) در سال ۲۰۱۷ به نمایش درآمد. این فیلم که در ژانرهای جنایی و مهیج ساخته شده، توانست به رکورد فروش ۱٫۲۴ میلیارد دلاری دست پیدا کند.

مرد آهنی ۳

مرد آهنی ۳ (Iron Man 3) یکی دیگر از فیلم‌های دنیای مارول در ژانر علمی-تخیلی و اکشن است که در سال ۲۰۱۳ به نمایش درآمد. کارگردان این فیلم شین بلک (Shane Black) است. مرد آهنی ۳ با فروش ۱٫۲۱ میلیارد دلاری، در ردهٔ هفدهم پرفروش ترین فیلم های جهان قرار دارد.

مینیون‌ها

مینیون‌ها (Minions) انیمیشن دیگر این فهرست، در ژانر اکشن و ماجراجویی ساخته شده و در سال ۲۰۱۵ به نمایش درآمد. کارگردانی این انیمیشن برعهدهٔ پیر کافین (Pierre Coffin) و کیل بلدا (Kyle Balda) بود. مینیون‌ها به فروش بیش از ۱٫۱۵ میلیون دلاری رسید و نکتهٔ قابل‌توجه اینکه دومین انیمیشن پرفروش تاریخ سینما در روز افتتاحیهٔ آن است.

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (Captain America: Civil War) باز هم از مجموعه فیلم‌های دنیای مارول است که توانسته میان پرفروش ترین فیلم های جهان قرار بگیرد. این فیلم علمی تخیلی و مهیج را هم برادران روسو کارگردانی کرده‌اند. کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی توانست به رکورد فروش بیش از ۱٫۱۵ میلیارد دلار دست پیدا کند.

آکوامن

یک فیلم در ژانر ابرقهرمانی و محصول سال ۲۰۱۸ آمریکا، به کارگردانی جیمز وان است. فیلم‌نامه این فیلم توسط ویل بیل؛ بر پایه شخصیتی به همین نام از شرکت دی‌سی کامیکس به رشته تحریر درآمده است. آکوامن ششمین فیلم در دنیای سینمایی دی‌سی محسوب می‌شود و کمپانی برادران وارنر مسئول ساخت و اکران آن بوده‌است. جیسون موموآ در نقش اصلی فیلم بازی کرده و امبر هرد، ویلم دفو، پاتریک ویلسون، دولف لاندگرن، یحیی عبدالمتین دوم و نیکول کیدمن نیز از دیگر بازیگران فیلم هستند. بعد از بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت و لیگ عدالت، این دومین فیلمی است که شخصیت آکوامن در آن حضور دارد و همچنین نخستین فیلم جداگانه این شخصیت به‌شمار می‌آید. در فیلم آکوامن، آرتور کِری وارث امپراتوری زیر آب آتلانتیس، باید حرکت بزرگی را در مقابل برادر ناتنی‌اش اُورم انجام دهد تا مردمش را رهبری کرده و به قهرمان دنیا تبدیل شود

کاپیتان مارول

یک فیلم ابرقهرمانی بر پایهٔ شخصیت کاپیتان مارول از مارول کامیکس است. این فیلم به تهیه‌کنندگی مارول استودیوز ساخته و توسط استودیو سینمایی والت دیزنی توزیع شد. این فیلم بیست و یکمین فیلم در دنیای سینمایی مارول است. آنا بودن و رایان فلک کارگردانی این اثر را بر عهده دارند و فیلم‌نامهٔ آن را جنوا رابرتسون-دوورت نگاشته‌است. بری لارسون، ساموئل ال. جکسون، جود لا و جما چان در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند.

کاپیتان مارول

تبدیل‌شوندگان: نیمهٔ تاریک ماه

تبدیل‌شوندگان: نیمهٔ تاریک ماه (Transformers: Dark of the Moon) سومین فیلم از مجموعه فیلم‌های تبدیل‌شوندگان است که در سال ۲۰۱۱ به نمایش درآمد. این فیلم علمی تخیلی و اکشن، به کارگردانی مایکل بی (Michael Bay)، توانست به فروش بیش از ۱٫۱۲ میلیارد دلار برسد.

ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه

ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه (The Lord of the Rings: The Return of the King) سومین فیلم از سه‌گانهٔ ارباب حلقه‌ها، به کارگردانی پیتر جکسون (Peter Jackson) است. این فیلم درام و فانتزی، در سال ۲۰۰۳ به نمایش درآمد و ۱٫۱۲ میلیارد دلار فروخت.

اسکای‌فال

اسکای‌فال (Skyfall) از مجموعه فیلم‌های جیمز باند، به کارگردانی سام مندس (Sam Mendes) در سال ۲۰۱۲ به نمایش درآمد. اسکای‌فال در ژانرهای مهیج و اکشن ساخته شد و با فروش ۱٫۱ میلیارد دلاری، جای خود را در فهرست پرفروش ترین فیلم های جهان باز نمود.