روز جهانی اوتاکو

اوتاکو به چه معنی است؟

اوتاکو کیست؟ اصلا اوتاکو بودن چه معنایی دارد؟ کلمه "اوتاکو" از کجا آمده است؟ همه این موارد سوال هایی هستند که خیلی از افرادی که با این قشر از جامعه برخورد میکنند از آنها می پرسند. انیمه، مانگا، ناول و ویژوال ناول ها بشدت جذاب اند و بخش عظیمی از اقتصاد و فرهنگ ژاپن را شکل میدهند. آثار هنری، موسیقی، خوانندگان مصنوعی و هولوگرافیکی، لباس و مد، طراحی های داخلی و دکوراسیون، تابلوهای اعلان عمومی، مراسم سالیانه و.....همه و همه بخش های دیگر جامعه ژاپن هستند که تحت تاثیر انیمه و محصولات مشابهش قرار گرفته اند. جذابیت این عرصه به قدری زیاد است که جمعیت زیادی را از تمام نقاط دنیا شیفته خود کرده است، از هر زبان و فرهنگی. حتی در کشور خودمان نیز تعداد کسانی که شیفته انیمه و مانگا شده اند کم نیستند.

اوتاکو (به ژاپنی: otaku یا おたく یا オタク یا ヲタク) اصطلاحی است در زبان ژاپنی که به کسی که دیوانه‌وار علاقه‌مند چیزیست اطلاق می‌گردد، به ویژه در زمینه انیمه و مانگا.

 

روز جهانی اوتاکو

پس از جهانی شدن کلمه اوتاکو، روز جهانی اوتاکو‌ها نیز به ثبت جهانی رسید و سالانه در این روز (15 دسامبر هر سال) تمامی اوتاکویان جهان با کشیدن حالت خوشحال روی مچ دستهایشان اوتاکو بودن خودشان را اعلام می‌کنند. همچنین مراسم و جشن‌های بزرگی نیز در شهرهایی که قشر اوتاکو بزرگی در خود جای داده اند در ژاپن برگزار می‌شود. انیمه و مانگا با وجود مهم بودن نقش اقتصادی و تجاری که دارند، در ژاپن آموزش و پرورش را نیز تحت تاثیر خود قرار داده اند بصورتی که در حال حاضر در ژاپن بیش از 1500 مدرسه گویندگی و دوبلوری شخصیت‌های انیمه ای تاسیس شده است. با وجود همه این موارد، تا 7 یا 8 سال پیش در ژاپن کسی را اوتاکو قلمداد کردن به معنای توهین و ناسزا گفتن به آن فرد بود! خب این جمله تا حدودی درست است ولی حقیقت این نیست. در ژاپن پشتیبانی از این صنعت همه گیر نیست، بصورتی که بسیاری از شهرهای بندری جنوبی ژاپن علاقه ای به استفاده از این صنعت بعنوان شغل ندارند و می‌توان گفت که ساکنان آن شهرها نیز علاقه زیادی به این محصولات ندارند.

هرچند تقریبا از هر 100 نوجوان ژاپنی بیش از 80 نفر انیمه می‌بینند و مانگا می‌خوانند ولی کسانی که در این شهرها قرار گرفته اند معمولا تحت فشارند و بصورت پنهانی و با مخفی کردن اوتاکو بودنشان به دنبال کردن علاقه شان می‌پردازند. خوشبختانه تعداد شهرهایی که در ژاپن با قشر اوتاکوها مشکل دارند خیلی کمتر شده است. مراکز بزرگی که جمعیت زیادی از اوتاکوها را در خود جای داده اند بیشتر در توکیو و شهرهای بزرگ دیگر ژاپن هستند. و البته دیگر اوتاکو گفتن به فرد دیگری ناسزا محسوب نمی‌شود!

اوتاکو

اوتاکو های ایران

و اما جامعه اوتاکوهای ایرانی....متاسفانه یکی از تحت فشارترین اوتاکویان جهان ایرانیان هستند! چون نه تنها در کشور ما درک درستی از معنی و مفهوم مانگا و انیمه وجود ندارد بلکه راه‌های شناخت و آشنایی با آن‌ها نیز خیلی کم هستند و یا نمی‌توان از آن‌ها برای معرفی کردن این صنعت استفاده نمود. بیشتر اوتاکویان ایرانی مجبورند علاقه خود و در اکثر مواقع گوشی، تبلت و یا لپ تاپ های خود را نیز از آشنایان، غریبه‌ها و حتی بیشتر دوستانشان مخفی کنند، چون قطعا معرفی و شناساندن چنین سبکی از زندگی کار بسیار دشواریست و متاسفانه در اکثر موارد با کارتون قلمداد کردن انیمه و بدون درک کردن احساساتشان کودکانه دانستن علاقه اوتاکویان از توهین و ناسزا هم برایشان بدتر است.

امیدوارم که انیمه و مانگا و اسم اوتاکو بهتر و کاملتر در جامعه‌های فرهنگی و سرگرمی کشورمان شناخته شوند. طبق آخرین آمار ANN تعداد اوتاکویانی که در کشور امریکا زندگی می‌کنند به رقم تقریبی 11 میلیون نفر می‌رسد! جامعه اوتاکویان آمریکا علاوه بر جشن‌های سالانه و مراسمات بزرگ در حال حاضر می‌توانند در 5 دانشگاه بزرگ به رشته‌هایی اعم از طراحی شخصیت‌های انیمه ای، طراحی انیمه(انیماتور)، نویسندگی انیمه، نویسندگی مانگا، مانگاکایی (طراحی مانگا) و چندین رشته ادامه تحصیل دهند و همچنین میتوانند به فروشگاه‌های بزرگ و تخصصی مربوط به فیگورها، پوستر‌ها، گیم‌ها و لوازم انیمه ای نیز مراجعه کنند. امیدوارم که چنین امکانات و پشتیبانی نیز در کشور پیاده شوند و البته مهمتر از هر چیزی مفهوم انیمه و مانگا و اوتاکو بودن درک شود.


مطالب مرتبط


اوتاکو بودن نه یک بیماریست، نه یک اعتیاد، بلکه سبکی از زندگیست

و در نهایت; می‌توان ساده تر گفت که اوتاکوها عاشق اند، به راحتی در مورد علایقشان حرف می‌زنند، کسانی هستند که عمیقا انیمه و مانگا را دوست دارند و هر وقت که بتوانند در هر مکانی این محصولات را دنبال می‌کنند. آن‌ها پول بسیاری را صرف خرید نسخه‌های ویژه و فیگورهای جذاب می نمایند و هرگز از اوتاکو بودنشان پشیمان نمی‌شوند. آنها ساده تر از بقیه گروه‌های خاص جامعه زندگی میکنند و بیشتر اوقات شاد و جذاب اند. جامعه اوتاکوها در جهان پیچیده و عظیم است ولی چیزی که آن‌ها را خاص و صمیمی میکند یک رنگ بودنشان است. این جامعه بزرگ یک زبان دارند به اسم انیمه و یک کتاب به اسم مانگا و از زندگی و تجربیاتشان راضی و خوشحالند و نسبت به هر اتفاقی که در زندگیشان می‌افتد واکنش‌های خاص و بیشتر انیمه ای به نمایش میگذارند و همیشه در مورد انیمه مورد علاقه شان حرف می‌زنند.