هنر مینمال در طراحی

مینمالیسم چیست

ساده‌گرایی یا مینیمالیسم (به انگلیسی: Minimalism) یا کمینه‌گرایی یا هنر کمینه یا هنر موجز یک مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی یا شبه فلسفی بنیان گذاشته‌است. از نام‌های دیگر این جنبش abc art و هنر تحت‌اللفظی (literalist art) می‌باشد.

کمینه‌گرایی را می‌توان زاییده هنرمندان روس دورهٔ پس از انقلاب اکتبر روسیه دانست که ساختارگرا بودند و به خلاصه‌نمایی و اشکال هندسی گرایش داشتند. مانند مالویچ با اثر «سفید روی سفید» ش. تجربیات هنرمندان روسیه در دهه ۱۹۵۰ و ۶۰ بر هنرمندان اروپا و آمریکا مانند مجموعه تابلوهای تماماً سفید رابرت راشنبرگ جوان و کارهای تک‌رنگ ایو کلین، و سری آکروم پیرو مانتزونی اثر گذاشت و به نوع دیگری بر کارهای میناکاری روی مس رابرت ریمن و آثار اگنس مارتین که ترکیب شیارهای نامحسوس روی زمینه تک‌رنگ بود، تأثیر گذاشت.[۱]

مینیمالیسم در ایالات متحده به سرعت تبدیل به یک جنبش هنری تازه شد که بیشتر با خلق آثار سه بعدی (به جای دو بعدی) همراه بود. آثار حجمی ریچارد سرا مرحله‌ای سنتی از ساده‌گرایی در آمریکا بود و به کارهای دیوید اسمیت نزدیک بود. قطعات حجمی او حالتی پویا و ناپایدار داشتند. حجم‌هایی که برای فضای بیرون ساخت به ویژه «طاق نوسان» تأثیر حسی و روانی تهدید کننده‌ای داشت و برای مدت‌ها باعث بحث‌های فراوان شد.[۱]

جریان اصلی جنبش مینیمالیسم آمریکایی را می‌توان در آثار تونی اسمیت، دانالد جاد، کارل آندره، دان فلاوین، رابرت موریس، سول لوویت، جان مک کراکن دانست.[۱]

مینیمالیسم در شکل‌های مختلفی از طراحی و هنر، به ویژه در هنرهای تجسمی و موسیقی استفاده می‌شود. مینیمالیسم پس از جنگ جهانی دوم، در هنر غرب به وجود آمد و بیشتر از سوی هنرمندان هنرهای تجسمی آمریکایی در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی، گسترش پیدا کرد. مینیمالیست‌ها بر این باورند که با زدودن حضور فریبنده ترکیب‌بندی و کاربرد موارد ساده و اغلب صنعتی که به شکلی هندسی و بسیار ساده شده قرار گرفته باشند، می‌توان به کیفیت ناب رنگ، فرم، فضا و ماده دست یافت. از هنرمندان این سبک می‌توان به دیوید اسمیت، دونالد جاد، ارنست تروا، سول لویت، کارل آندره، دن فلاوین، رابرت رایمن، رونالد بلادن و ریچارد سِرا اشاره کرد.

آثار هنرمندان مینیمالیست گاه کاملاً تصادفی پدید می‌آمد و گاه زادهٔ شکل‌های هندسی ساده و مکرر بود. ساده‌گرایی نمونه‌ای از ایجاز و سادگی را در خود دارد و بیانگر سخن رابرت براونینگ است: Less is more (کمتر غنی‌تر است).

مینیمالیسم مینیمال minimaliism
مینیمال کردن یک طرح

هیچ فرمول خاصی برای مینیمال کردن یک طرح وجود ندارد اما برخی ویژگی های رایج که هنرمندان عقیده دارند که مربوط به آثار مینیمال می باشد عبارت اند از:

    اثری است که به عناصر پایه تنزل می یابد
    اثری ساده است که با کاربر تعامل خوبی برقرار می کند
    اثری است که در آن  از فضاهای خالی بسیار استفاده  می شود
    از تعداد رنگ های کم تری استفاده می شود و برای به کار بردن هر رنگ دلیل و ضرورتی وجود دارد
    تنها از یک یا دو طرح حروف بهره می برد
    محتوای آن مفهوم و نه چندان پیچیده است


شاید بپسندید


اگر قصد دارید تا طرحی مینیمال خلق کنید باید توجه داشته باشید تا مفهوم خیلی پیچیده ای را انتخاب نکنید و در صورت پیچیده بودن آن را تا جای ممکن ساده کنید.  برای اطمینان از این امر بهتر است تا هنگام ایجاد طرح سوال های زیر را از خود بپرسید:


    آیا این طرح برای مخاطبان قابل فهم است؟
    آیا قابلیت این را دارد تا پیام را به سادگی هر چه تمام تر توضیح دهد؟
    آیا تصاویر و کلمات واضح و مفهوم است؟
    آیا ایده قابلیت این را دارد تا با کمترین توضیح ممکن پیام را به مخاطب منتقل کند؟

قائده کلی

طراحی گرافیک مینیمالیستی چند قاعده کلیدی را دنبال می‌کند. هنگام ایجاد پروژه بعدی، مطمئن شوید که به این چک لیست مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که گاهی اوقات در اگر در طراحی تعادل وجود نداشته باشد یک طرح مینیمالیستی می تواند بر علیه شما عمل کند، یا اگر فضاهای خالی بیش از حد پررنگ و غریب باشند.


قاعده کلی برای همه نوع طراحی این است که همیشه طراحی خود را متعادل نگه دارید

minimal مینیمالیسم مینیمال