الگوریتم گوگل پاندا

قبل از آنکه الگوریتم پاندا را بررسی کنیم بد نیست به یک افسانه قدیمی چینی اشاره کنیم. این افسانه میگوید که پانداها در ابتدا یک دست سفید بودند، یکی از امپراتورهای چین دختری داشته که علاقه زیادی به پانداها داشته است. پس از مرگِ این دختر خرس‌های پاندا بخشی از بدن خود را به نشانه عزاداری سیاه می‌کنند و تا همیشه به همین شکل باقی می‌مانند.

پاندا، نام رسمی الگوریتم گوگل است که برای مبارزه با محتوای کوتاه و بی‌کیفیت ایجاد شده است. این الگوریتم شانس نمایش محتوای بی‌کیفیت، کوتاه و بی‌ارزش را در نتایج جستجو کاهش داده و به محتوای با کیفیت، جذاب و منحصر به فرد جایگاه بهتری در نتایج جستجو می‌بخشد.

الگوریتم پاندا زمانی منتشر شد که کاربران از زیاد شدنِ محتوای بیهوده و اسپم در نتایج جستجو شکایت داشتند.

گوگل با معرفی این الگوریتم معیاری برای طبقه بندی میزان کیفیت صفحات منتشر کرد. این معیارِ تعیین کیفیت، بر اساس میزان رضایت کاربر در نظر گرفته شد و به سرعت به یکی از عوامل اساسی در رتبه‌بندی نتایج جستجو تبدیل گشت.

با معرفی الگوریتم پاندا وبسایت‌هایی که به واسطه محتوای بی‌کیفیت در معرض خطر جریمه قرار داشتند، با اضافه کردن محتوای با کیفیت، حذف کلمات زائد و توجه به بهبود تجربه کاربری و خوانایی محتوای صفحات، نسبت به اصلاح و بازسازی صفحات خود اقدام کردند.

الگوریتم های گوگل google panda algoritm

چرا الگوریتم پاندا ساخته شد؟

در سال 2010 موتورِ جستجویِ گوگل دچار یک بحران اساسی شد. این بحران اساسی در پی افزایش محتوای بی‌کیفیت و کاهش شدید کیفیت نتایج جستجو به وجود آمده بود. این بحران مدل کسب و کار گوگل که بر پایه رضایت مشتری از نتایج جستجو است را با چالشی جدی مواجه کرده بود.

به روز‌رسانی‌های الگوریتم پاندای گوگل

اولین نسخه از الگوریتم پاندای گوگل در تاریخ 23 فوریه 2011 معرفی شد.

یک روز بعد، در 24 فوریه گوگل یک بلاگ پست درباره الگوریتم پاندا منتشر کرد و در آن توضیح داد که برای بهبود وضعیت نتایج جستجو، الگوریتم مهم و بزرگی منتشر کرده و این الگوریتم باعث تغییر قابل توجهی در 11.8 درصد از نتایج جستجو شده است. در ادامه به قسمتی مهم از متن این بلاگ پست اشاره می‌کنیم:

“این به‌روز‌رسانی در پی کاهش رتبه وبسایت‌هایی منتشر شده است که محتوای بی‌کیفیتی دارند، محتوای آن‌ها ارزش افزوده‌ای برای مخاطب ایجاد نمی‌کند، محتوایشان را از وبسایت‌های دیگر کپی می‌کنند و یا محتوای آن‌ها مفید و قابل استفاده نیست. در همین حال این الگوریتم باعث بهبود رتبه وبسایت‌های با کیفیت می‌شود و سایت‌هایی که از محتوای اصیل، باکیفیت، منحصر به فرد، مفید و تحقیقی در وبسایت خود استفاده کرده باشند در بهترین رتبه‌ها قرار خواهند گرفت.”

آشکارترین تغییری که در اثر معرفی و توسعه الگوریتم پاندای گوگل به وجود آمد این بود که مزرعه محتوا (Content Farm) را کاملا نابود کرد. مزرعه محتوا روشی بود که در آن مدیران سایت‌ها به انتشار مقالات بی‌ارزش یا کم‌ارزش در تعداد بالا پرداخته و اقدام به لینک‌سازی‌های مخرب در این صفحات می‌کردند.

بر اساس آمار، بیشتر وبسایت‌هایی که دچار تنزل رتبه شدند، حداقل یکی از مشکلات زیر را دارا بودند:

طراحی نامناسب و نازیبا

تبلیغات آزاردهنده

تکرار بیش از حد کلمات کلیدی در صفحه

رعایت نکردن نکات ویرایشی و نگارشی

استفاده از عبارات و ترکیب های تکراری

پایین بودن ارزش و کیفیت محتوا

جریمه پاندا؛ بهایی سنگین برای عصبانی کردن پاندا

اگر الگوریتم پاندا سایت شما را جریمه کرده باشد رفع آن کار بسیار دشواری خواهد بود. مادامی که این الگوریتم به بهبود عملکرد سایت‌ها با توجه به محتوای باکیفیت می‌پردازد، بهترین راه حل، تولید محتوای منحصر به فرد، جدید و بهبود کیفیت محتوای منتشر شده در گذشته است.

در شروع فعالیت پاندا برخی از وبسایت‌های جریمه شده با تلفیق و ترکیب محتوای صفحاتی که از نظر موضوعی با یکدیگر شباهت داشتند صفحات جدیدی تولید کردند. همچنین با ویرایش محتوا و ساختار این صفحات توانستند در بازیابی رتبه و رفع جریمه به خوبی عمل کنند.

الگوریتم پاندا طی سال‌های گذشته تغییرات بسیاری داشته است. در ابتدا نگاه این الگوریتم به کل سایت و کیفیت محتوای قرار گرفته در همه صفحات بود ولی در ادامه توجه خود را به هر صفحه از سایت معطوف کرده است.

ممکن است پاندا تنها یک یا چند صفحه از سایت شما را از نتایج گوگل حذف کند ولی اگر تعداد صفحاتی که توسط پاندا جریمه می‌شوند زیاد باشد تمام صفحات سایت شما با افت جایگاه مواجه خواهند شد.

الگوریتم های گوگل algoritm google panda

توسط الگوریتم پاندا جریمه شده است، چه کار کنم؟

اگر سایت شما توسط الگوریتم پاندا جریمه شده و شما مطمئن هستید که این افت جایگاه به این دلیل بوده است فرآیند پیچیده‌ای برای رهایی از آن خواهید داشت. در اولین قدم باید تصمیم بگیرید که آیا این سایت ارزش صرف زمان و هزینه را دارد یا نه؟

سایت‌هایی که محتوای بی‌ارزش منتشر می‌کنند به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند. دسته اول آن‌هایی هستند که در کنار محتوای اختصاصی و ارزشمند خود تعداد زیادی مقاله یا خبر را از سایت‌های دیگر جمع‌آوری کرده و در سایت خود منتشر می‌کنند. دسته دوم سایت‌هایی هستند که هیچ محتوای ارزشمندی در سایت خود نداشته و هر چه هست جمع‌آوریِ دستی یا اتوماتیک از سایت‌های دیگر بوده است.

اگر جزو دسته اول هستید؛ پیشنهاد میکنیم صفحات اضافی و محتوای کم ارزش را از سایت خود حذف کنید و با استفاده از ابزار Remove URLs در Google Search Console آنها را از نتایج جستجو حذف کنید. اگر سایت شما جزو این دسته باشد تاثیر الگوریتم پاندا بر روی آن مشابه تصویر زیر است.

اگر در دسته دوم هستید؛ چیزی برای از دست دادن ندارید. شما برای تولید این صفحات یا راه‌اندازی این سایت زحمت زیادی نکشیده‌اید و از دست رفتن آن نمی‌تواند یک مشکل اساسی باشد. پیشنهاد می‌کنیم این سایت و دامنه را به کلی فراموش کرده و با یک استراتژی صحیح در سئو و تولید محتوا سایت دیگری را راه‌اندازی کنید. تصویر زیر نمونه‌ای از جریمه سایت توسط الگوریتم پاندا برای این دسته از سایت‌هاست.

الگوریتم پاندا چه فاکتورهایی را بررسی می‌کند؟

Matt Cutts (مدیر سابق مبارزه با اسپم در گوگل) در مورد الگوریتم پاندای گوگل گفته است؛ پیش از طراحی و توسعه این الگوریتم، یک پرسش‌نامه طراحی کردیم. سپس با توجه به این سوالات و پاسخ آن‌ها به ساخت و توسعه این الگوریتم پرداختیم. با آگاهی از این سوالات می‌توانید محتوای وبسایت خود را طوری برنامه‌ریزی کنید که در جهت رضایت کاربران و البته رضایت الگوریتم پاندا باشد.

این سوال ها شامل موارد زیر بوده اند:

این سایت از نظر شما معتبر هست؟

اگر این مقاله در یک مجله پرفروش قرار بگیرد به‌اندازه کافی جذاب است؟

در صورت لزوم مایل هستید اطلاعات کارت اعتباری‌تان را به این سایت بدهید؟

آیا این مقاله از جنبه‌های مختلف موضوع مورد نظر را بررسی کرده است؟

آیا این مقاله شامل تحلیل‌های منطقی و اطلاعات جذاب و جالبی هست؟

در تهیه این مقاله حساسیت به جزئیات و توجه کافی وجود داشته است یا خیر؟

آیا کاربران با دیدن این صفحات ناراحت یا آزرده نمی‌شوند؟

...

الگوریتم پاندا تلاش می‌کند تا محتوای با کیفیت را از محتوای تکراری یا کم‌ارزش تشخیص دهد. برای این کار فاکتورهای بسیاری را مورد بررسی قرار می‌دهد. در نتیجه پاندا فقط به دنبال صفحات یا محتوای کپی شده نیست بلکه قادر است کیفیت محتوا را نیز بررسی کند.

باورهای نادرست در مورد الگوریتم پاندا

معمولا به دلیل تعدد الگوریتم‌های گوگل، برخی دچار اشتباه شده و نمی‌توانند تفاوت عملکرد آن‌ها را تشخیص دهند. در ادامه به معرفی چند مورد از مهم‌ترین باورهای نادرست در مورد الگوریتم پاندا می‌پردازیم.

1- پاندا فقط به کپی بودن محتوا توجه میکند!

اولین و مهم‌ترین باور نادرست در مورد الگوریتم پاندای گوگل این است که عده‌ای تصور می‌کنند الگوریتم پاندا فقط در مورد محتوای تکراری است. کارمندان گوگل بارها تاکید کرده‌اند، با اینکه الگوریتم پاندا وبسایت‌ها را به ایجاد محتوای منحصر به فرد تشویق می‌کند، اما وظیفه آن فراتر از جلوگیری از محتوای تکراری است.

مسئله محتوای تکراری مسئله‌ای جداگانه و مستقل از الگوریتم پاندا است. آنچه الگوریتم پاندا به دنبال آن است ارائه محتوایی با اطلاعات منحصر به فرد و ارزشمند برای کاربر است.

2- محتوای تولید شده توسط کاربر کم ارزش است!

یک باور اشتباه دیگر این است که پاندا محتوای ایجاد شده توسط کاربر را ارزشمند نمی‌داند. این باور نادرست است. الگوریتم پاندا مشکلی با محتوایی که توسط کاربر ایجاد شده است ندارد و تنها سایت‌هایی که محتوای بی‌کیفیت یا ضعیف دارند را تنزل رتبه می‌دهد.

برای مثال اگر محتوای ساخته شده توسط کاربر در وبسایت شما یک محتوای بی‌ارزش یا کم‌ارزش است، ممکن است از نظر گوگل نیز بی‌ارزش باشد، اما این موضوع به این معنی نیست که گوگل در مجموع با محتوای ساخته شده توسط کاربر مشکلی داشته باشد. تفاوتی ندارد که این محتوا یک کامنت، یک مقاله یا هر نوع دیگری باشد. تنها چیزی که اهمیت دارد کیفیت، ارزش افزوده و اسپم نبودن آن محتواست.

بعنوان مثال سایت‌هایی مانند دیوار و باما تمام محتوای خود را از کاربران دریافت می‌کنند که در بسیاری از موارد شباهت‌های بسیاری به یکدیگر دارند ولی این سایت‌ها توسط پاندا جریمه نمی‌شوند زیرا این الگوریتم قادر به درک تفاوت و ارزش آن‌ها هست.

3- الگوریتم پاندا توجهی به مسائل فنی وبسایت ندارد!

برخی به اشتباه تصور می‌کنند این الگوریتم به مسائل فنی وبسایت نیز توجه می‌کند. الگوریتم پاندا تنها به محتوا توجه می‌کند. با اینکه موارد فنی از اهمیت بسیار زیادی در سئو برخوردار هستند، اما پاندا هیچ توجهی به موارد فنی سایت شما، از جمله سرعت سایت ندارد.

 algoritm google panda الگوریتم های گوگل

سایر الگوریتم های گوگل

الگوریتم پنگوئن

تمرکز این الگوریتم روی لینک های غیر طبیعی است. همانطور که می دانید برای موتورهای جستجو هر لینکی که از سایت های دیگر به سایت شما می شود به معنای تایید و رای مثبتی برای سایت شماست خصوصا اینکه سایت مبدا یک سایت مهم و پربازدید باشد، البته اگر سایت مبدا یک سایت مهم و پربازدید نباشد نیز در کنار هم قرار گرفتن تعدادی از این گونه لینک ها، باز به معنای امتیاز و رای مثبت به سایت شماست که بسیار تاثیر گذار در سئوی سایت است. با توجه به اینکه سوء استفاده های زیادی از این مسئله شده است، الگوریتم پنگوئن جهت بررسی و تشخیص لینک های مفید و طبیعی و مرتبط از لینک های غیرطبیعی و غیر مرتبط راه اندازی شد. فاکتورهای دقیق پنگوئن و کارکرد آن دقیقا مشخص نیست اما بنابر اعلام خود گوگل تاثیر این الگوریتم فقط روی یک کلمه در سایت نیست و تمام سایت را تحت تاثیر قرار می دهد. ذکر این نکته لازم است که لینک های ورودی به سایت شما باید از سایت های مرتبط با رشته کاری سایت شما باشد. لینک از سایت های نامرتبط به معنای لینک غیر طبیعی است.

الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم مرغ مگس خوار کاملا متفاوت از پاندا و پنگوئن است، کار الگوریتم مرغ مگس خوار تجزیه و تحلیل کلماتی است که کاربر برای جستجو وارد نموده است. این الگوریتم سعی بر درک بهتر منظور کاربر از جستجوی یک عبارت دارد. به این معنا که مرغ مگس خوار به مدیران سایت ها اعلام میکند که باید در محتوای سایت خود کاربر را به هدف جستجویش نزدیکتر نمایند. ممکن است مدیر این عبارت را در ذهن خود از جستجوی کاربر در نظر داشته باشد " تنظیم درجه کوره حرارتی شماره 254"، در حالیکه آنچه کاربر در ذهن خود دارد و جستجو میکند این عبارت باشد "چگونه درجه کوره 254 را تنظیم کنیم"، در نتیجه مدیر سایت باید نزدیکترین عبارات به منظور کاربر را در محتوای خود تولید کند.

الگوریتم کبوتر

الگوریتم کبوتر یکی از مهم ترین الگوریتم های موتور جستجوی گوگل می باشد. این الگوریتم اطلاعات وب سایت ها را در قفس های داده به همراه تعدادی کبوتر قرار می دهد که به بررسی محتوای این سایت ها و مقایسه اطلاعات با کلمه کلیدی جستجو شده می پردازد. زمانی که مطلب مناسبی با کلمه کلیدی پیدا کنند یک بار به آن نوک می زنند، صفحاتی که تعداد نوک خورده شده به آن ها بیشتر باشد در جستجوی گوگل بالاتر نشان داده می شوند.

 در حقیقت الگوریتم کبوتر گوگل به بررسی نتایج محلی تر اهمیت می دهد و از نظر این الگوریتم سایت هایی که محتوای خود را با دسته بندی محلی انتشار می دهند از امتیاز بیشتری برخوردارند.

الگوریتم گورخر

الگوریتم گورخر در راستای سنجیدن کیفیت فروشگاه های اینترنتی طراحی و اجرا شد و پس از اجرای این الگوریتم فروشگاه هایی که دارای کیفیت پایین و یا تقلبی بودند را از لیست رتبه بندی حذف کرد. با توجه به رشد روز افزون خرید های اینترنتی و افزایش قارچ گونه سایت های فروشگاهی و همچنین استفاده بسیاری از آنها از تبلیغات اینترنتی، گوگل را به فکر سروسامان دادن به این وضعیت انداخت، در نتیجه تعدادی فاکتور را جهت اعمال امتیاز مثبت به سایت های فروشگاهی اعلام نمود مانند داشتن گواهینامه "سل" برای فروشگاه اینترنتی، یا داشتن حداقل 500 تراکنش خرید در ماه.

الگوریتم کافئین

الگوریتم کافئین شباهت زیادی با الگوریتم مرغ مگس خوار دارد، کار این الگوریتم سرعت بخشیدن به نتایج جستجو و سروسامان دادن به لیست ایندکس گوگل است. نتایج جستجو با محتوای شبکه های اجتماعی تعامل زیادی دارد و فعالیت در شبکه های اجتماعی تأثیر قابل توجهی در سئو دارد.

الگوریتم Mobilegeddon

 این الگوریتم وب سایت هایی که ریسپانسیو (Responsive) نیستند را به تدریج از نتایج جست و جو حذف می کند.

الگوریتم Payday Loan

 الگوریتم Payday Loan  سایت هایی که از کلمات کلیدی پرکاربرد استفاده می کنند و عملاً نوعی کار اسپم را انجام می دهند را شناسایی و از لیست جستجو حذف می کند.

الگوریتم Page Layout

 الگوریتم Page Layout وب سایت هایی که تبلیغات آزار دهنده مانند تبلیغات پاپ آپ، بین پست ها و فلشی دارند که در نتیجه باعث کند شدن سرعت سایت و سخت پیدا کردن مطالب سایت می شوند، را شناسایی می کند.

الگوریتم Authority Page

 الگوریتم Authority Page با تحلیل اطلاعات سایت نظیر لینک های ورودی، تعداد بازدید کننده ها، زمان ماندن بازدید کننده در سایت، کیفیت مطالب و میزان قدرت وب سایت را می سنجد، همچنین این الگوریتم شباهت زیادی با پیج رنک گوگل دارد.

google panda algoritm پاندا گوگل الگوریتم

نظر خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بزارید