انواع زبان های برنامه نویسی تحت وب

انواع زبان های برنامه نویسی تحت وب

در این مقاله قصد داریم زبان های برنامه نویسی تحت وب را به صورت اختصاصی توضیح دهیم

به طور کلی زبان های تحت وب به دو دسته تقسیم میشوند

  • زبان های سمت کاربر
  • زبان های سمت سرور

 

زبان های سمت کاربر(Client Side Programming)

طراحان صفحات وب بیشتر بر روی این بخش تمرکز و تبحر دارند.در واقع ساختار کلی یک صفحه وب HTML و نحوه نمایش مانند رنگ ها,نوع فونت ها و یا نوع نوشته ها توسط CSS بیان میشوند.در واقع HTML پایه اصلی صفحات وب است و CSS عناصر ظاهری را تعریف میکند.در عین حال برای برخی عوامل تعاملی مانند عکس العمل با فشار کلید یا کنترل حرکت ماوس از Java Script استفاده میشود.

 

HTML چیست؟

زبان برنامه نویسی HTML مخفف واژه های HyperText Markup Language میباشد.اچ تی ام ال یک زبان برنامه نویسی نیست،بلکه زبانی برای نشانه گذاری ابرمتن است و اساسا برای ساخت مند .کردن اطلاعات و جدایش اجزای منطقی یک نوشتار نظیر-عناوین،تصاویر،فهرست ها،بندها و جداول-به کار میرود.از سوی دیگر،اچ تی ام ال را نباید به عنوان زبانی برای صفحه آرایی یا نقاشی صفحات وب به کار برد.این وظیفه اکنون به دوش فناوری های دیگری مانند سی اس اس است.  

HTML

 

ٰ

CSS چیست؟

زبان سی اس اس مخفف کلمات Cascading Style Sheets میباشد که در کنار HTML هسته اصای ساخت صفحات وب میباشد.همانطور که قبل گفتیم این زبان برای تعریف عناصر ظاهری مانند رنگ،نوع فونت ها و... میباشد.

HTML

 

Java Script چیست؟

جاوااسکریپت به اختصار JS زبانیست سطح بالا که در کنار HTML و CSS سه هسته اصلی صفحات دنیای وب میباشند.این زبان هم میتواند به صورت ساخت یافته و یا بصورت شی گرا مورد استفاده قرار بگیرد.کاربرد گسترده این زبان در سایت ها و صفحات اینترنتی میباشد.

JavaScript

 

 

زبان های سمت سرور(Server Side Programming)

در این زبان ها بر خلاف زبان های سمت کاربر که بیشتر روی عناصر ظاهری متمرکز هستند روی عملیات های پشت صحنه مانند ارتباط با سرویس دهنده بانک های اطلاعاتی و یا داده ها متمرکز میباشند.

 

 

ASP.Net چیست؟

ای اس پی دات نت یک چارچوب کاربردی در وب است که توسط شرکت مایکروسافت منتشر شده است تا برنامه نویسان بتوانند برای ساخت سایت های وب و برنامه های وب پویا و سرویس های وب پویا و سرویس های WEN XML از آن استفاده کنند.این بخشی از زیرساخت های .NET مایکروسافت و جانشینی برای تکنولوژی صفحات سرویس دهنده فعال ASP است.

ASP.Net

 

php چیست؟

پی اچ پی یک زبان برنامه نویسی شی گرا و توسعه یافته تحت وب است اما میتوان آن را به عنوان یک زبان عمومی استفاده کرد.دستور های این زبان میتوانند به صورت مستقیم در درون کد های اچ تی ام ال قرار بگیرند.

 

PHP

Python چیست؟

پایتون یک محیط یک پارچه توسعه نرم افزار همه منظوره,سطح بالا و شی گرا و متن باز است که برای دو هدف خوانایی بالا و کوتاهی و بازدهی نسبی نوشته شده است.پایتون مدل های مختلف برنامه نویسی را پشتیبانی میکند و برای مشخص کردن نوع متغیرها از یک سامانه پویا استفاده میکند.

 

Python

 

Ruby چیست؟

روبی یک زبان برنامه نویسی انعطاف پذیر,پویا و شی گرا است.روبی ویژگی های نگارشی پرل و شی گرایی اسمال تاک را با هم در خود دارد.

 

Ruby

 

perl چیست؟

پرل یکی از زبان های برنامه نویسی سطح بالا,همه منظوره و دارای مفسر و دینامیک است.زبان های عضو این خانواده شامل پرل نسخه ۵ و پرل نسخه ۶ میشود.

perl

 

Java چیست؟

زبان جاوا یک زبان شی گرا شبیه به زبان سی پلاس پلاس است اما با مدل شی گرای آسان تر.ضریب اطمینان عملکرد برنامه های نوشته شده به این زبان نسبت به زبان های نسل اول C بالا تر است.

Java