مقاله - فریم ورک جنگو چیست و چرا باید جنگو یاد بگیریم

چرا جنگو ؟! چرا ما باید از جنگو برای طراحی بک اند وب سایتمون استفاده کنیم ؟!

مقدمه:

انتخاب فریم ورک وب سایت در توسعه ی آن یک معامله ی بزرگ است. در جهان چندین فریم ورک وجود دارد که هر کدام برای نیاز های مختلفی طراحی شده اند. به طور مثال برای بسیاری از شرکت ها و پروژه های مستقل، فریم وورک جنگو یک انتخاب خوب و یکی از محبوب ترین ابزار های توسعه وب است.

اما چرا ؟! جنگو برای چه استفاده میشود؟! چه نوع پروژه هایی؟! در این مقاله ما قصد داریم کارایی جنگو و این که چرا برنامه نویسان یا توسعه دهندگان در سراسر جهان از آن استفاده میکنند و اینکه چگونه میتوانید همین کار را شما هم انجام دهید.

فریم ورک جنگو چیست ؟! (Django Framework)

جنگو یک فریم ورک متن باز یا Open Source  است که برای برنامه های کاربردی تحت وب مبتنی به پایتون (یکی از زبان های پیشرفته وب) است. اهداف اصلی آن ( سادگی، انعطاف پذیری، قابل اطمینان و مقیاس پذیری ) است.

سیستم جنگو نامگذاری خاص خود را برای تمام توابع و اجزا (به عنوان مثال HTTP responses are called views پاسخ HTTP به نام نمایش ها ) دارد و همچنین دارای یک پنل مدیریت است که به راحتی باLavarel  و Yii کار میکند؛

 و دیگر ویژگی های فنی، از جمله :

·        مشکل یابی ساده ( Simple Syntax )

·        وب سرور شخصی

·        معماری هسته (Model-View-Controller)

·        باتری های موجود ( همراه با تمام ملزومات مورد نیاز برای حل موارد مشترک)

·        ( Object Relational Mapper ) ORM

·        کتابخانه HTTP

·        پیشتیبانی Middleware

·        یک فریم وورک تست شده و کارآمد از زبان پایتون

picture django admin

علاوه بر این جنگو یک رابط CRUD  (ایجاد، خواندن، به روز رسانی و حذف)را ایجاد میکند، پیکربندی شد با مدل های ADMIN و ایجاد شده از طریق خود آزمایی آماده میشود. CRUD  برای توصیف دستورات پایگاه داده  یا دیتابیس اولیه استفاده میشود. به این معنی که رابط کاربری برای تغییر و جستجو اطلاعات را تسهیل میکند.

چرا ما از فریم ورک جنگو استفاده میکنیم

·        جنگو سریع و ساده است.

یکی از مهم ترین اهداف جنگو این است که کار را برای توسعه دهندگان آسان کند. برای این کار جنگو از موارد زیر استفاده میکند:

·        اصول توسعه سریع، که به این معنیست که بیش از یک تکرار در یک برنامه وجود ندارد و شما را از دوباره نویسیه کد های تکراری بازمیدارد.

·        فلسفه ی خشک (خودتان را تکرار نکنید) به این معنیست که توسعه دهندگان میتوانند کد موجود را مجددا استفاده کنند و بر روی چیزای منحصر به فرد تمرکز کنند.

در نتیجه زمان لازم برای دریافت پروژه از بازار بسیار کم است.

 

 امنیت بالا

امنیت همچنین یکی از اولویت های مهم برای جنگو است. این یکی از بهترین سیستم های امنیتی خارج از بُعد را دارد و به توسعه دهندگان کمک می کند از مسائل امنیتی مشترک جلوگیری کنند.

جنگو سریعا اپدیت ها یا تکه های امنیتی جدید را منتشر میکنئ. این قضیه معمولا برای آسیب پذیری ها و هشدار های مورد توجه ی هکر ها مورد بحث است.

مناسب برای هر نوع پروژه ی وب

با جنگو، شما می توانید پروژه هایی در هر اندازه و ظرفیت را بسازید، چه یک وب سایت ساده یا یک برنامه وب با ترافیک و ظرفیت بالا، چرا از جانگو برای پروژه خود استفاده می کنیم؟ زیرا:

·        جنگو برنامه های شما را به طور کامل با امکانات اضافی مقیاس پذیر و قابل لمس خواهد کرد بنابراین شما میتوانید برنامه هایی را اجرا کنید که ترافیک سنگین و حجم زیادی از اطلاعات را مدیریت یا پردازش میکند.

·        این یک پلت فرم متقابل است، به این معنی که پروژه شما میتواند بر اساس مک، لینوکس یا کامپیوتر باشد

·        با بیشتر پایگاه های اصلی کار میکند و اجازه میدهد تا با استفاده از یک پایگاه داده ای که در یک پروژه خاص مناسب تر است کار کند یا حتی پایگاه داده یا دیتابیس چندگاه در یک زمان مناسب داشته باشد.

 چه کاری با جنگو میتوانید انجام دهید

یک واقعیت جالبی که وجود دارد این است که جنگو برای اولین بار برای قدرت یک برنامه وب برای یک ناشر روزنامه (Lawrence Journal-World) ساخته شد. شما میتوانید این انتظار را داشته باشید که در مدیریت پروژه ها با حجم مطالب متن؛ فایل های رسانه ای  و ترافیک سنگین و یا هر چیز دیگری که به عنوان یک دوره آموزشی مبتنی بر وب کار میکند شگفت انگیز باشد.

اما صنعت چاپ و نشر تنها زمینه کاربردی جنگو نیست. جنگو همچنین برای ساخت وب سایت های تجازی الکترونیک و مراقبت های بهداشتی و مالی برای حمل و نقل و رزرو، سایت های رسانی ای، اجتماعی و غیره استفاده میشود. در اینجا برخی از انواع پروژه های بسیاری که میتوانید با استفاده از این فریم ورک بسازید را ببینید:

·        سیستم های مالی با ویژگی هایی برای تحلیل و محاسبه نتایج تقریبی بر اساس اطلاعات شخصی، تحمل خطر، احتمال دستیابی به اهداف کار میکنند.

·        سیستم CRM سفارشی برای داده های داخلی

·        سیستم های B2B CRM برای مدیریت ارتباطات بین کسب و کار

·        بستر های نرم افزاری که ارتباطات بین دو طرف را تسهیل میکند، مانند کسب و کار و مصرف کننده

·        موتور های رزرو بالا یا سکوی خرید

·        برنامه های تلفن همراه اندروید و آی او اس (Android - IOS) که از برنامه های کاربری وب سایت پشتیبانی میکنند.

·        سیستم های ارزیابی املاک و مستغلات

·        سیستم مدیریت اسناد

·        بستر های نرم افزاری برای رسیدگی به مسائل حقوقی مانند تایید شراید وام مسکن یا وضعیت اجاره نامه

برخی از شرکت ها تصمیم می گیرند پروژه های خود را بر اساس بیش از یک فریم ورک استفاده کنند. جنگو همچنین می تواند برای ایجاد ویژگی های جداگانه از نقطه نقاط زیر مختلفی مانند گزینه های زیر استفاده کند:

·        یک سیستم ایمیل برای ارسال اطلاعیه به کاربران

·        ژنراتور مبتنی بر الگوریتم

·        ابزار تجزیه و تحلیل

·        رابط برای مدیریت صندوق های سرمایه گذاری

·        داشبورد مدیریت

·        سیستم های تایید مبتنی بر عکس

·        و سایر ویژگی هایی که توسعه سیستم های CRM  و B2B  بازار های آنلاین، سیستم های رزرو و غیره را تسهیل میکند.

شرکت های مشهوری که از فریم ورک جنگو استفاده می کنند

جنگو انتخاب بسیازی از افراد و همچنین انتخاب غول  های اینترنتی هم هست. در اینجا برخی از برنامه های کاربدی وب محبوب که از سرعت، انعطاف پذیری و سهولت جنگو استفاده میکنند عبارتند از:

 

     اینستاگرام: یکی از شبکه های اجتماعی محبوب است که با بسیازی از داده های رسانه ای و تعاملات کاربر در ارتباط است. جنگو عملکردی را ایجاد میکند که برنامه ی وب را با استفاده از ویژگی های جدید یکپارچه کند و مشکلات را بدون هیچ مشکلی حل میکند.

     اسپاتیفای: یک کتابخانه رسانه بزرگ با جحم زیادی از اطلاعات است که به کاربران امکان میدهد به صورت رایگان موسیقی گوش دهند یا بر اساس اشتراکِ بدون تبلیغات از سایت استفاده کنند. Spotify  یا اسپاتیفای در زمینه فنی از یادگیری ماشین استفاده میکند، جایی که پایتون یکی از بهترین گزینه هاست که سازندگانش تصمیم گرفتند آن را با فریم ورک جنگو ترکیب کنند

     واشنگتن پست:جای تعجب نیست که واشنگتن پست با استفاده از جنگو برای رسیدگی به ترافیک سنگین خود استفاده میکند، از آنجایی که این فریم ورک برای ایجاد یک روزنامه آنلاین ایجاد شده بود، استفاده میشود چندین مجله آنلاین نیز از جنگو استفاده میکنند.

     Dropbox:یک تکنولوژی ابر برای ذخیره سازی فایل نیاز به کارایی بالای عملکرد دارد، جنگو Dropbox  را با ابزار هایی که نیاز به اشتراک گذاری و هماهنگ سازی و همچنین مقیاس پذیری دارد فراهم یا تکمیل میکند.

     موزیلا: یکی از محبوب ترین مرورگر های وب و یکی از برنامه های ست که از PHP به Python  تغییر کرده و به این ترتیب به جنگو. در حال حاضر بهتر قادر به رسیدگی به ترافیک بزرگ و API  است.

    ناسا: آنها از بعضی از عناصر عملکردی که بیشترین قابلیت اطمینال را دارند استفاده میکنند. به عنوان مثال، وب سایت آنها به عنوان Instagram محبوب نیست، با این حال تصاویر با وضوع بالا با 2 میلیون بازدید در هر ماه را مدیریت میکنند.

  پینترست(Pinterest): این پلت فرم دارای بیش از 250 میلیون کاربر فعال در هر ماه است و حجم زیادی داده های رسانه ای را مدیریت میکند و در عین حال قادر به حفظ رابط کاربر پسند آن است. با تشکر از فریم ورک متن باز جنگو که سازندگان توانستد آن را با توجه به نیاز های خود تغییر دهند.

  Reddit: اولین سایت برای اخبار و بحث های اجتماعی چیست؟! برای بسیاری از افراد Reddit  یک پلت فرم محتوای وب است که مردم از سوالات اشتراک گذاری شده استفاده میکنند Reddit  با بسیاری از قابلیت های کاربردی خود ماننده سرویس دهی ترافیک سنگین کاربرانش به جنگو متکی است.


اینجا را هم بخوانید: 10 وب سایت محبوبِ ساخته شده با جنگو 

نتیجه گیری:

جنگو برای پروژه هایی که نیاز به حجم زیادی از محتوا (به طور مثال فایل های رسانه ای )، تعاملات کاربر یا ترافیک سنگین دارد یا مقابله با توابع یا تکنولوژی های پیچیده ( ماننده یادگیری دستگاه) بسیار عالیست. با این حال جنگو برای هر نوع پروژه ای آماده ی خدمت رسانی به شماست.

 

تهیه شده در وبسایت پایـ سافت


شاید بپسندید