سورس پروژه تبدیل تاریخ شمسی به میلادی به زبان پایتون در محیط گرافیکی

مقدمه

پایتون امکانات متعددی برای ساخت و توسعه ی GUI یا لایه رابط کاربری اپلیکیشن ارائه می دهد که در زیر به پرکاربردترین و کاراترین آن ها اشاره می کنیم:

  • Tkinter: به طور پیش فرض به همراه ویرایش های متعارف زبان پایتون در اختیار برنامه نویس قرار می گیرد که رابط یا interface شی گرا جهت استفاده از ابزار tk در بستر محیط پایتون فراهم می آورد. در مبحث حاضر نیز از این ابزار برای توسعه ی لایه UI اپلیکیشن بهره خواهیم گرفت.
  • wxPython: عبارت است از یک سری ابزار طراحی و توسعه لایه ی UI اپلیکیشن که برای پایتون عرضه می شود. این ابزار به برنامه نویس اجازه می دهد تا برنامه های قدرتمند، کارا با رابط کاربری بسیار کارامد را به راحتی طراحی کرده و توسعه دهد. این ابزار به صورت یک ماژول یا افزونه پیاده سازی شده که کتابخانه ی پرطرفدار wxWidgets را در خود کپسوله سازی می کند (wrap). کتابخانه ی مزبور بسیار پرکاربرد بوده، با محیط های مختلف سازگار می باشد(cross-platform) و با زبان چند منظوره ی C++ نوشته شده است.
  • JPython: یک درگاه پایتون برای جاوا است که برنامه ها یا اسکریپت های پایتون می توانند به واسطه ی آن، به راحتی به کتابخانه ها و کلاس های (class library) جاوا در دستگاه محلی و میزبان خود دسترسی داشته باشند.
  • کتابخانه ی Tkinter

Tkinter کتابخانه ای است که برنامه نویس از آن جهت توسعه و برنامه نویسی لایه ی UI اپلیکیشن استفاده می کند. در واقع زمانی که پایتون با Tkinter ترکیب می شود، کار برنامه نویس در طراحی و برنامه نویسی رابط گرافیکی کاربر بسیار آسان شده و به سرعت قابل پیاده سازی می باشد.


ما برای شما در اینجا سورس کد برنامه ای رو قرار داده ایم که با استفاده از رابط گرافیکی تاریخ میلادی رو به تاریخ شمسی تبدیل میکند.

در این برنامه از یک تابع برای تبدیل تاریخ میلادی به شمسی استفاده شده است که سه متغیر دریافت و سپس یک رشته که شامل تاریخ شمسی است بر میگرداند و یک کلاس که برای تعریف رابط گرافیکی و ساخت اشیا مورد نیاز استفاده می شود.

اشیاء مورد نیاز:

Label :

ویجت Label یک ویجت استاندارد Tkinter است که برای نمایش یک متن یا تصویر روی صفحه نمایش استفاده می شود. Label تنها می تواند متن را در یک فونت نمایش دهد، اما میتواند بیش از یک خط را پوشش دهد. علاوه بر این، یکی از کاراکترها میتواند به صورت زیر نشان داده شود، مثلا برای نشان دادن یک میانبر صفحه کلید.

w = Label(master, text="Helvetica", font=("Helvetica", 16))

Combobox :

Combobox در tkinter یک لیست کشویی است که می تواند مقدار چندگانه را حفظ کند و یک مورد را در یک زمان نمایش دهد. Combobox برای انتخاب یکی از گزینه های انتخابی بسیار مفید است. ویجت Combobox یک کلاس از ماژول ttk از کتابخانه tkinter است.

 

course=["Java","Python","C & C++"]
cb=ttk.Combobox(win,values=course,width=10)
cb.grid(column=0, row=1)
cb.current(0)

Button :

ویجت Button برای اضافه کردن دکمه ها در یک برنامه پایتون استفاده می شود. این دکمه ها می توانند متن یا تصاویری را نمایش دهند که هدف دکمه ها را منتقل می کنند. شما می توانید یک تابع یا یک method را به پیوست دهید تا در هنگام کلیک شدن دکمه بصورت خودکار فراخوانی شود

 

def callback():
    print "click!"

b = Button(master, text="OK", command=callback)
b.pack()

 

شما میتوانید این پروژه را به صورت کامل از پایـ سافت دریافت کنید

  قیمت 50 هزار تومن  

برای اطلاعات بیشتر و خرید لطفا به آیدی زیر در تلگرام پیام دهید

@Khorammfar

شماره تماس : 09374851282

 


شاید بپسندید