تفاوت برنامه نویسان و توسعه دهندگان با هکرها

مقدمه:

توی این مقاله توضیحی اجمالی در رابطه با دانشمندان کامپیوتر، برنامه نویسان، توسعه دهندگاه و هکر ها داریم و سپس یک مقایسه و نگاهی به تفاوت آن ها با کسانی که لقب هکر را دارند را خواهیم داشت تا با استفاده از توانایی هایی که دارند آن ها را بیشتر مورد تحلیل قرار دهیم.

 

دانشمند کامپیوتر سیاه چاله

دانشمندان کامپیوتر..!

فردیست که دارای دانش عمیق ریاضیات، زبان سطح ماشین(باینری، مونتاژ و غیره)، ساختار داده ها، الگوریتم ها و خیلی چیزهای دیگر. دانشمندان کامپیوتر میتوانند در شرکت های بزرگ مانند گوگل، مایکروسافت و غیره یافت شوند. به طور معمول دانشمندان کامپیوتر بر تحقیقاتی مانند ایجاد یک زبان جدید و یا حل یک مشکل بزرگ تمرکز میکنند.

  • ویژگی هایی که این افراد بهتراست البته نه الزاما داشته باشد می توان گفت مهارت ارتباط با مردم، استفاده از نرم افزارطراحی سایت و برنامه نویسی است. یکی از تفاوت های اصلی این دسته از افراد با برنامه نویس و توسعه دهنده این است که آن ها باید دارای حداقل دانش در تمامی حوزه ها باشند، البته لازم نیست مسلط باشند اما در یک حوزه که مختص خودشان است، کاملا تسلط داشته باشند.

 

برنامه نویس

به چه کسانی برنامه نویس میگویند؟

 فردی که از زبان برنامه نویس چندگانه، ساختار داده ها و الگوریتم ها مطلع است و دانش گسترده ای در زمینه های مرتبط دارد. یک برنامه نویس میتواند مشکلات را با دستکاری کد کامپیوتر حل کند. ارزش برنامه نویسان در صنعت بسیار بالاست.

  • برنامه نویس کسی است که کدهای عجیب و زیبا می تواند بنویسد. کدهایی که او می نویسد باید تمیز و بدون هیچگونه خطایی باشد البته نمی توان گفت که این ها حتما باعث استخدام او در شرکت و سازمان ها می شود، در واقع توانایی کدنویسی  او است که می توان گفت باعث استخدام او گردد.

 

developer توسعه دهند

توسعه دهندگان چه کسانی هستند؟

 توسعه دهنده یک برنامه نویس آموزش دیده است، آنها فقط مشکلات را حل نمیکنند یا چیزی را ایجاد نمیکنند، بلکه کار آنها ها مطابق با مجموعه ای از اصول طراحی و پیاده سازی انجام میشود. مانند عملکرد، قابلیت نگهداری، مقیاس، قابلیت اطمینان و( به طور ایده آن) امنیت است. به عنوان مثال یک توسعه دهنده وب، توسعه دهنده اندروید، توسعه دهنده نرم افزار و غیره..

  • توسعه دهنده در واقع کسی است که در زمینه پیدا کردن راه حل برای مشکلات و نیازمندیها متخصص است. این دسته از افراد به دنبال ایجاد یک راه جدید برای ارتباط هستند، همین توسعه دهندگان بودند که توانسته اند شبکه ای به نام فیس بوک ایجاد کنند. توسعه دهنده را در شرکت های بزرگ مانند مایکروسافت یا گوگل به عنوان مدیر محصول معرفی می کنند نه برنامه نویس. او باید بتواند از سیستم های مختلف به منظور افزایش بهره وری شرکت، به صورت بهینه استفاده نماید.

 

hacker هکر

هکر ها  !

 هکر ها دانش شبکه های کامپیوتری، برنامه نویسی، رمزنگاری و پایگاه های داده را دارند. برای هک کردن هیچ برنامه ثابتی وجود ندارد که هر کسی بتواند آن را بخواند و هکر شود. به طور طبیعی در یک صنعت، هکر ها در شرایط اضطراری برای ذخیره اطلاعات شرکت از هکر ها استفاده میکنند، هکر در سیستم اشکال پیدا میکند و آن را به توسعه دهنده یا یک برنامه نویس در شرکت میگوید.

  • هک کردن گاهی نه همیشه، به معنی کیفیت پایین است به این خاطر که این کار معمولا با خلاقیت مهار نشده‌‌ای همراه است که باعث می‌شود کار به خوبی انجام نشود. در صورتی که هکر توسعه دهنده باشد یا دستی در طراحی و … داشته باشد، پس از پایان کار، به ناچار برمی‌گردد و برنامه را بهبود می‌دهد.
  • تصمیم‌گیری این که چه کسی هکر است و چه کسی نیست بحث بر انگیز است. اکثریت توافق دارند که برای هکر بودن (نیاز به یک یا تعداد بیشتری محصول مفید تولید شده دارید تا از نظر بقیه هکر ها یک هکر شناخته شوید.)
  • در دنیای امنیت، هکر همچنین معنی‌های دیگری دارد. برای عموم مردم معمولا کسی است که اشکالات سیستم را متوجه می‌شود و می‌تواند کنترل امنیتی ‌آن‎ را مختل کند. در ردیف بالای امنیتی، کسی است که نرم‌افزار و ابزار‌های امنیتی برای استفاده سایرین تولید می‌کند.
  • در فرهنگ عام، هکر کسی است که جرایم یارانه‌ای مرتکب می‌شود. در چارچوب دنیای امنیت، کسی که چنین جرایمی را انجام می‌‍دهد به عنوان ” حمله کننده ” شناخته می‌شود.
  • اریک ریموند، برنامه‌نویس برجسته و شخصیت شناخته شده در جامعه کامپیوتر، هکر را به این صورت معنی می‌کند: ” یک شخصیت باهوش، خلاق و روشن فکر که از حل کردن مشکلات، یادگیری، اشتراک گذاری دانش لذت می‌برد.

منبع: پایـ سافت