او آر ام ORM چیست

سلام خدمت پای سافتی های عزیز امروز میخواهیم در رابطه با او آر ام صحبت کنیم امیدوارم در رابطه با این مقاله نظرتون رو برامون ارسال کنید. ORM یا Object-Relational Mapping روش یا تکنیکی مدرن که این امکان را به برنامه نویس میدهد تا عمل Query را از سمت برنامه (Program) انجام دهد و امکان Manipulate یا دستکاری بروی داده بدون اتصال مستقیم به دیتابیس انجام شود در شیوه های قدیمی یا سنتی برای دسترسی به اطلاعات DBMS یا Database Management System عمل Query باید به شکل SQL نوشته می شد ولی با استفاده از ORM نیاز نیست حتما کدهای SQL را بنویسیم زمانی که از ORM استفاده کنیم نیاز نیست حتما ما دستورات SQL را بلد باشیم کافی است بتوانیم از ORM استفاده کنیم تا داده ها را از دیتابیس دریافت کنیم.

در روش ساده یا به عبارتی سنتی، برای دسترسی خواندن و نوشتن به داده‌های دیتابیس‌هایی مثل My SQL یا Sqlite و …، می‌بایست از دستورات SQL در میان کد خود استفاده کنیم؛ مثلا برای خواندن اطلاعات از یک جدول با نام notes، در حالت ساده به صورت زیر کوئری SQL خود را می‌نویسیم:

SELECT * FROM users;

اما نوشتن کوئری‌ها یا دستورات دیتابیسی مثل SQL در میان کدهای زبان برنامه‌نویسی، مشکلاتی را به وجود می‌آوردکه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:


 • طاقت فرسا بودن نوشتن کوئری‌های تخصصی و پیچیدگی زیاد آن‌ها
 • نیاز به تخصص لازم جهت بهینه سازی کوئری‌های سنگین
 • نیاز به دانش کافی در مورد دستورات SQL
 • تفاوت ساختار SQL در پایگاه داده‌های مختلفی مثل MySQL، SQL Server و …
 • نیاز به مدیریت دقیق و بهینه شده
 • ناخوانایی کدهای نوشته با پیچیده شدن دستورات

اما چه می‌شود اگر به صورت کلاس و آبجکت با دیتابیس در ارتباط باشیم و برای مثال هر جدول (موجودیت) در دیتابیس، به عنوان یک کلاس در زبان‌برنامه‌نویسی مورد استفاده‌ی ما تعریف شود تا از دستورات SQL و … خلاص شویم؟

بنابراین برای حل این معضلات، تعریف جدیدی به نام ORM شکل گرفته است؛ به این صورت که این شیوه تلاش می‌کند تا با تبدیل داده‌های پایگاه داده‌ها به مدل‌های شی گرایی و آبجکت‌ها و بالعکس، کار را برایمان ساده‌تر و بهینه‌تر کند. و شما دیگر درگیر دستورات SQL نخواهید شد و به سادگی می‌‎توانید با استفاده از کلاس‌ها و مدل‌های ایجاد شده، با پایگاه‌داده‌ی خود تعامل داشته باشید.

برای مثال، دستور زیر در فریم ورک لاراول PHP، همان کد SQL نوشته شده در بالا می‌باشد:

$users = User::all();

همانطور که می‌‎بینید، کلاسی به نام User تعریف کرده‌ایم که متد all آن، تمامی رکوردهای داخل آن را برای ما برمیگرداند. و متغیر users در نهایت آرایه‌ای از آبجکت‌های User خواهد بود.

در فریم ورک های ORM، ما مدل‌ها و ساختارهای خود را با استفاده از امکانات ORM ای که از آن استفاده می‌کنیم تعریف می‌کنیم. در واقع دستورات SQL و … در باطن ORM ها در حال اجرا شدن می‌باشند و این بدین معنی نیست که از دستورات پایگاه داده استفاده‌ای نمی‌شود

آیا همیشه می‌توان از ORM ها استفاده کرد؟

گرچه استفاده از ORM ها مزایای زیادی را به همراه خود دارد، اما این کار همیشه مقرون به صرفه نبوده و یا اینکه اصلا امکان‌پذیر نیست! چرا که در هنگام ایجاد ارتباط‌های بسیار پیچیده میان موجودیت‌های مختلف پایگاه‌داده‌ها، یا در هنگام مواجهه با حجم عظیمی از داده‌ها (کلان داده یا Big Data)، ممکن است استفاده از ORM گزینه‌ی مناسبی از نظر سرعت، بهنیه بودن و … نباشد.

مزایای استفاده از ORM


 • کد نویسی کم و ساده
 • عدم نیاز به یادگیری کدهای SQL
 • بیشتر کارها به صورت اتوماتیک انجام می شود.
 • شما را مجبور می کند برپاییه MVC کد نویسی کنید که خیلی تمیز تر است.
 • پرسجو یا همان Query ها تنها با اجرای یک متد انجام می شوند.

معایب استفاده از ORM


 • در بخش داده های کلان غیر قابل استفاده است.
 • در برخی موارد انجام Query ها زمان بر خواهد بود.
 • از منابع زیادی استفاده می کنند.

برخی از کتابخانه های ORM در زبان های برنامه نویسی مختلف


این مقاله هم به پایان رسید. سوالی نظری انتقادی داشتید در بخش نظرات برامون ارسال کنید.