دانلود و نصب آناکوندا برای کار با پایتون

Anaconda آناکوندا یک توزیع پایتون است در واقع محیطی با بیش از 1000 کتابخانه ی متن باز است که به صورت رایگان در اختیار کاربر قرار می گیرد و به سادگی قابل نصب و اجرا است. این نرم افزار شامل پایتون و چندین کتابخانه ی دیگر مخصوص تحلیل داده ها و کارهای تحقیقاتی ، پردازش و محاسبات علمی است. از آن جائیکه نصب هر کدام از این پکیج ها به دلیل وابستگیشان کار ساده ای نیست و هریک برای خود دردسرهایی دارد و به راحتی انجام نمی گیرد آناکوندا بیشتر این پکیج ها را جمع آوری کرده و به ما این امکان را می دهد که بدون استفاده از دستورات خط فرمان اپلیکیشن و پکیج های مورد نیاز خود را راه اندازی و مدیریت کنیم.

آناکوندا (Anaconda)

نرم افزار Anaconda به صورت ساده یه محیط جامع برنامه نویسی برای زبان های پایتون و R هست که هدفش آسون کردن مدیریت پکیج های مختلف و کار با پروژه های بزرگ هستش. البته یکی از مهمترین کاربردهای این محیط برنامه نویسی قابلیت کار اون برای مفاهیم یادگیری ماشین و علم داده و آنالیز داده هستش. همینطور بسیاری از مشکلات برنامه نویسی پایتون و R رو برطرف میکنه و بعضی از مباحث از جمله فاصله گذاری که توی درس فاصله گذاری در پایتون به اون اشاره میکنیم رو به صورت اتوماتیک برطرف میکنه.

از اونجایی که کشور عزیزمون به هیچ سایتی دسترسی نداره، شما هم نمیتونید به صورت مستقیم وارد سایت https://www.anaconda.com بشید و نرم افزار رو دانلود کنید. ولی توی لیست زیر لینک دانلود Anaconda-2019.03 رو از سایت اصلی میذارم و سعی میکنم هر چند وقت یکبار هم آپدیت کنم به ورژن های جدید.


ویندوز (Windows)


مکینتاش (Mac)


لینوکس (Linux)


Anaconda Launcher

اگر قبل از نصب Anaconda روی سیستم شما پایتون نصب باشد، با نصب آن یک پوشه به طور جداگانه برای شما ایجاد می‌شود که به پایتون اصلی شما آسیبی نمی زند و به طور جداگانه از هر کدام از آنها می‌توانید استفاده کنید. اما Anaconda علاوه بر نصب پکیج های مختلف پایتون، شامل یک Launcher هم می‌باشد. در این Launcher نرم‌افزارهای زیر برای شما قابل دسترس می‌باشد. که از آنها می توانید برای تولید و اجرای برنامه های خود استفاده کنید.

  • glueviz
  • ipython-notebook
  • ipython-qtconsole
  • spyder-app
  • Jupyter Notebook
  • Rstudio

مراحل نصب نرم افزار آناکوندا(anaconda)

ابتدا فایل نصب آناکوندا را متناسب با نسخه ی سیستم عامل خود دانلود کنید.

حال بر روی فایل نصب دابل کلیک کنید تا راه اندازی شود آنگاه پنجره ی زیر ظاهر می شود برای ادامه ی روند بر روی گزینه ی
“Next” کلیک کنید. اگر در راه اندازی این قسمت به مشکل برخوردید آنتی ویروس خود را تا انتهای فرآیند نصب غیرفعال کنید.

مراحل نصب آناکوندا پایتون

بعد از مطالعه ی لایسنس ، بر روی گزینه ی ” I Agree ” کلیک کنید.

مراحل نصب آنوکوندا پایتون

بر روی Next کلیک کنید.

مراحل نصب آناکوندا پایتون

یک پوشه ای به عنوان پوشه مقصد برای نصب آناکوندا انتخاب کنید.

مراحل نصب آناکوندا پایتون


مطالب مرتبط :


تیک گزینه اول را برای اضافه شدن آناکوندا به path سیتم را میزنیم سپس بر روی next کلیک میکنیم.

مراحل نصب آناکوندا پایتون

بر روی Skip کلیک کنید.

مراحل نصب پایتون آناکوندا

پس از اینکه فرآیند نصب با موفقیت به اتمام رسید پیام زیر را دریافت خواهید کرد.

مرراحل نصب آناکوندا پایتون

حالا فرآیند نصب به اتمام میرسه!!  باید برای بازبینی مجدد از قسمت سرچ ویندوز عبارت Anaconda را تایپ کنیم .

آناکوندا پایتون نصب

آناکوندا شامل Anaconda Navigator و Conda و همچنین پایتون و صدها پکیج علمی دیگر است وقتیکه آناکوندا را نصب می کنیم انگار همه ی این بسته ها را نصب کردیم. اگر بخواهیم از رابط کاربر گرافیکی ( GUI ) استفاده کنیم باید Anaconda Navigator را انتخاب کنیم و اگر بخواهیم با محیط ترمینال آناکوندا کار کنیم باید Anaconda Prompt را انتخاب کنیم. Navigator یک روش ساده برای کار با پکیج ها و محیط های مختلف هست که نیازی به تایپ دستورات conda برای نصب و هرگونه فعالیتی در محیط ترمینال ندارد. به راحتی میتوانیم کتابخانه های مورد نیاز خود را پیدا کرده و آن ها را در یک محیط نصب ، اجرا و آپدیت کنیم. همه ی این ها به راحتی در Navigator امکان پذیر هست.