پکیج منیجر یا سامانه مدیریت بسته pip چیست

سلام خدمت پای سافتی های عزیز امروز در خدمت شما هستیم با آموزشی در رابطه با پکیج منیجر ها یا سامانه مدیریت بسته و پکیج هایی که ما توی پایتون نصب میکنیم و البته همونطوری که قبلا گفتیم و چند نسخه از پایتون برای نصب و مدیریت بسته ها یا پکیج ها رو در موردشون توضیح و آموزش دادیم و میتونید از اینجا به اونها دسترسی داشته باشید. و در ادامه به یکی از بهترین پکیج منیجر هایی که موجود هست برای پایتون اشاره خواهیم کرد.

سامانه مدیریت بسته یا پکیج منیجر چیست ؟!

در علم نرم‌افزار، سامانه مدیریت بسته (به انگلیسی: package management system) یا به اختصار مدیر بسته، به مجموعه ابزارهایی گفته می‌شود که برای نصب، بروزرسانی، پیکربندی یا حذف یک بسته نرم‌افزاری در سیستم‌عامل استفاده می‌شود. مدیر بسته معمولاً شامل پایگاه داده‌ای حاوی نسخه بسته نرم‌افزاری و وابستگی‌های آن می‌باشد؛ این اطلاعات از تداخل بسته‌ها با یکدیگر جلوگیری بعمل آورده و همهٔ پیش نیازهای نصب یک بسته نرم‌افزاری را فراهم میاورد.

بسته‌ها شامل نرم‌افزارها، برنامه‌های کاربردی و داده‌ها می‌باشند. بسته‌ها همچنین حاوی فایل‌های فراداده می‌باشند که اطلاعاتی از قبیل نام نرم‌افزار، توضیحی درباب وظیفه نرم‌افزار، شماره نسخه، سازنده، چک سام و لیست وابستگی‌های نرم‌افزار را در خود جای می‌دهند. همزمان با نصب و راه‌اندازی، فایل‌های فراداده در پایگاه داده محلی سیستم ذخیره می‌شوند.


مطالب مرتبط با این آموزش

سامانه مدیریت بسته، وظیفه سامان‌دهی زمان و هزینه را بر عهده دارد به اینگونه که با مدیریت از راه دور و با استفاده از تکنولوژی توزیع بسته، نیاز به نصب و بروزرسانی دستی را از بین می‌برد. این روش اصولاً برای شرکت‌های بزرگ که از سیستم‌عامل‌هایی مانند لینوکس یا دیگر سیستم‌عامل‌های شبه یونیکس که شامل صدها یا هزارها بسته نرم‌افزاری هستند، مفید است. در سال‌های اخیر، سامانه مدیریت بسته به یکی از اجزای حیاتی هر سیستمی تبدیل شده‌است.

پیپ (مدیریت بسته)(pip) چیست ؟!

یک سامانه مدیریت بسته برای نصب و مدیریت برنامه‌هایی است که با زبان پایتون نوشته شده‌اند. بسیاری از برنامه‌ها را می‌توان در فهرست برنامه‌های پایتون (PyPI) پیدا کرد.

نسخهٔ ۲٫۷٫۹ پایتون و نسخه‌های بعد از آن (در سری پایتون ۲) و نسخهٔ ۳٫۴ پایتون و نسخه‌های بعد از آن، به صورت پیش‌فرض pip (برنامهٔ pip3 برای پایتون ۳) در آن‌ها قرار گرفته‌است.


  • pip مخفف بازگشتی این عبارت است: «Pip Installs Packages» یا «Pip Installs Python».

آموزش کار با پکیج منیجر پیپ

در بسیاری از توزیع‌های پایتون pip در آن‌ها از پیش نصب شده‌است. اگر pip وجود نداشته‌باشد، می‌توان از طریق مدیریت بستهٔ سیستم، یا با استفاده از دستور زیر آن را نصب کرد:

curl https://bootstrap.pypa.io/get-pip.py | python

مزیت عمدهٔ pip راحتی کار با رابط متنی آن است، به صورتی که بستهٔ مورد نظر به راحتی با استفاده از یک دستور نصب می‌شود:

pip install some-package-name

کاربران همچنین به راحتی می‌توانند بسته مورد نظر را حذف کنند:

pip uninstall some-package-name

مزیت بسیار مهم pip داشتن ویژگی مدیریت فهرست کامل بسته‌ها و نسخه‌های متناظر است. به این صورت که این ویژگی با استفاده از یک «requirements file» امکان‌پذیر است. این قابلیت اجازه می‌دهد که گروهی از تمام بسته‌ها در محیط‌های جدا، مجدد نصب شوند (به عنوان مثال در یک رایانهٔ دیگر)، یا در محیط‌های مجازی. با یک فایل requirements.txt با فرمت درست و دستور زیر امکان‌پذیر است:

pip install -r requirements.txt

با جایگزین کردن شمارهٔ نسخه ${version} می‌توان بستهٔ مورد نظر را برای نسخهٔ خاصی از پایتون (۲ یا ۳ یا ۳٫۴ یا …) نصب کرد:

pip${version} install some-package-name

و همچنین میتونید با دستور زیر از ورژن برنامه‌های نصب‌شدهٔ خود مطلع شد:

pip freeze