آشنایی و آموزش برنامه نویسی batch file در ویندوز

بسیاری از ما در مورد batch file شنیده ایم یا شاید با آن آشنایی داشته باشیم. اما تعداد بسیار کمی از قدرت و تسلط آن بر ویندوز آگاه هستند. تقریبا همه چیز را میتوان انجام داد زمانی که ما دستورات خط فرمان را بدانیم.بنابرین در این سری آموزش ها با برنامه نویسی batch file و چگونگیه اجرای دستورالعمل های خط فرمان با یک کلیک از طریق آنها آشنا می شویم.

آموزش برنامه نویسی batch file

 • مقدمه
 • دستورات
 • متغیرها
 • دستورات شرطی
 • حلقه ها
 • کد های بازگشتی
 • توابع

مقدمه

یک batch file  در واقع یک فایل متنی یا اسکریپت است که شامل چندین  دستور برای دستیابی به اهداف خاص می باشد ، این فایل ها شامل مجموعه ای از دستورات هستند که توسط خط فرمان قابل اجرا می باشند.

پسوند های : .bat - .cmd

در گذشته و قبل از به وجود آمدن رابط کاربری گرافیکی یا GUI  در سیستم عامل ها مانند MS-DOS ما مجبور بودیم که هر دستور را فقط در خط فرمان اجرا کنیم.حتی امروزه با این که با رابط گرافیکی بسیاری از کارها را براحتی میتوانیم انجام دهیم با این حال بسیاری از عملیات های اصلی سیستم عامل فقط با دستور های خط فرمان قابل دستیابی هستند.

بنابراین هر زمان دستورالعمل یا کدی را در پرونده های دسته ای مینویسیم در واقع از طریق دستورالعمل خود عملیات خط فرمان را انجام می دهیم و وقتی بدانیم چگونه دستورات را بنویسیم میتوانیم کارهای بسیار قدرتمندی را در ویندوز انجام دهیم.

بعناون مثال میتوانیم یک فایل .bat  با دستورالعمل خاموش کردن سیستم ایجاد کنیم و هر زمان که بر روی این فایل کلیک شد ویندوز به طور خودکار خاموش شود.

برای اشنایی با دستورات batch file  اینجا کلیک کنید.

چگونه یک بچ فایل بسازیم؟

به همین سادگی که بنظر می رسد ، برای ایجاد batch file  نیاز به هیچ نرم افزار اضافی نیست،فقط یک ویرایشگرمتن باز کنید و پس از نوشتن دستورات تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که آن را با پسوند .bat  یا .cmd  ذخیره کنید.

batch file progrmming

شما به همین سادگی اولین بچ فایل خود را ایجاد کردید.اما هنوز هیچ دستوری در ان ننوشته اید در مورد برنامه نویسی و اسکریپت در ادامه این مقالات صحبت خواهیم کرد.

حال که میدانید چگونه یک batch file  ایجاد کنید ، باید بدانید که چگونه آن را اجرا کنید.

چگونه یک بچ فایل را اجرا کنیم؟

شاید خنده دار بنظر برسد ، اما تنها کاری که باید انجام دهید کلیک بر روی آن فایل برای اجرای آن است و ویندوز به طور خودکار دستوراتی را که در یک batch file  نوشته شده است را اجرا می کند.

یک بچ فایل میتواند از طریق خط فرمان نیز اجرا شود .برای اجرای آن از اعلان فرمان ، باید مسیر دایرکتوری را که پرونده در آن قرار دارد را وارد کنیم.

بیاید یک اسکریپت ساده برای نمایش “This is my first script” ایجاد کنیم

. ابتدا یک ویرایشگر متن بازکرده و فایل را با پسونده .bat  ذخیره کنید

@echo off
echo This is my first script
pause

کد بالا را درون فایل ذخیره کنید و برای اجرای اسکریپت روی آن کلیک کنید.

خروجی مانند این را تولید می کند.

batch file

توضیح برنامه

خط اول

@echo off

اگر ما echo را در بالای اسکریپت قرار ندهیم ، خروجی تولید خواهد کرد که در آن ”echo” نیز نمایش داده می شود. و خروجی چیزی شبیه این می شود:

batch file programming

بنابراین برای جلوگیری از نمایش خود دستور ، باید در بالای صفحه از @echo off  استفاده کنیم.

خط دوم

echo This is my first script

خط دوم فقط  متن ما را در کنسول به نمایش میگزارد با دستور echo

خط سوم

Pause برای نگه داشتن صفحه استفاده می شود تا زمانی که یک کلید را فشار دهید.در صورت عدم استفاده از مکث، صفحه خروجی در یک چشم بر هم زدن از بین می رود و ما نمیتوانیم خروجی را ببینیم.


شاید بپسندید :


 

باید ها و نباید ها

شما باید همیشه هنگام نوشتن کد ها بهترین برنامه نویسی را انجام دهید ، حالا میخواد برنامه نویسی یک batch file  باشه یا هر چیز دیگری .

حتی در برنامه های کوتاه ، ما باید عادت پیروی از برنامه نویسی خوب را حفظ کنیم زیرا در حالی که برنامه های عظیمی مینویسیم ، اشکال زدایی و همچنین حفظ آن به کابوسی تبدیل می شود زیرا هیچ کس دیگری کد شما را نمیفهمد اگر بصورت صحیح مستند سازی نکرده باشید.

بنابراین در اینجا به مواد معدودی که باید اجرا شود و مواردی که باید هنگام برنامه نویسی از انها اجتناب شود اشاره میکنیم.

باید ها

مستند سازی

شاید این یکی از مهمترین موارد باشد زیرا بدون مستندات مناسب حفظ کد و اشکال زدایی آن خسته کننده می شود.

بنابراین همیشه خوب است که کامنت گذاری را در برنامه خود وارد کنید ، توضیح دهید که هر قسمت از کد در تلاش برای دستیابی به چه منظوری نوشته شده و چگونگی و چرایی هر چیزی را بنویسید.

:: و REM  برای درج توضیحات در برنامه نویسی batch file  استفاده می شود .برای مثال :

REM This is first comment
:: This is another comment

متغیرها را قبل از استفاده بررسی کنید

همیشه متغیر جدید را قبل از استفاده یا تعریف اولیه بررسی کنید زیرا ممکن است قبلاً تعریف شده باشد.

تورفتگی

برای درک بهتر کد همیشه از تو رفتگی مناسب در هر خط کد استفاده کنید

نباید ها

مورادی نیز وجود دارد که برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس خوب باید در زمان کد نویسی از ان اجتناب کرد

 • از کدهای تک لاین خودداری کنید ( چندین خط فرمان که توسط AND  و OR  به یک قسمت متصل می شوند) و از یک بلوک کد استفاده کنید
 • نام متغیر ها را با عنوان دستورات خط فرمان یکی انتخاب نکنید
 • از کدهای بلوک تو در تو پرهیز کنید و به جای ان از زیر روال ها استفاده کنید

توصیه نهایی

اکنون که با batch file ها اشنا شدید در آموزش های بعدی با مفاهیم پیشرفته در برنامه نویسی بچ فایل اشنا خواهید شد.

اما ما باید به شما هشدار بدهیم که ، دستورات بچ فایل بسیار قدرتمند هستند و اگر بدون دانش کافی از آنها استفاده شود ، میتواند ویژگی های دستگاه و نرم افزار شما را خراب کند.مطمئن شوید که میدانید چه کاری انجام می دهید زیرا با کد های بازی می کنیم که جزو هسته ویندوز هستند.

 

درس بعدی دستورات